“Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi’miz başladı.

by Şahin Dirican

Fotoğrafmetre Derneği adına Lotus Sanat’ın kurucusu ve Fotoğrafmetre Derneği kurucu Başkanı Şahin Dirican’ın eğitmenliğini üstlendiği, Arçelik ile Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği işbirliğinde yürütülen “Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi” devam ediyor.

Arçelik, Koç Holding‘in “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” programına “Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi” ile destek veriyor.

Arçelik, “Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi” projesini Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) ve Fotoğrafmetre Derneği işbirliğiyle gerçekleştiriyor. Fotoğrafçılık eğitimi ile; bedensel engelli bireylerin fotoğrafçılık sanatıyla tanıştırılması, bu konuda özel bir eğitim almalarının temin edilmesi ve onlara özel bir ilgi alanı oluşumuna destek vererek hayata farklı bir pencereden bakmalarını sağlamak hedefleniyor.

Şahin Dirican’ın yürüttüğü eğitime, Fotoğrafmetre Derneği üyesi Harika Kora, Sülen Kırgezen ve M.Tülin Dirican da  destek olmaktalar. Eğitim; teknik bilgi aktarımı ve dış mekân çekimlerinin yer aldığı 6 dersten oluşuyor. 14 bedensel engelli BEDD üyesinin katıldığı eğitim kapsamında önce teknik bilgilerle donanan katılımcılar, öğrendiklerini İstanbul’da farklı mekânlarda gerçekleştirecekleri çekimlerle pratiğe dönüştürme fırsatı bulacak. Projenin sonunda ise öğrencilerin çalışmalarının sergilenmesi planlanıyor.

Eğitim kapsamında ilk uygulama çekimleri Rahmi Koç Müzesi‘nde ve Göztepe Parkı’ında gerçekleşti. Öğrenciler müzede farklı objeleri fotoğraflama imkânı bulurken, Göztepe Parkı’nda lale ve çiçek fotoğrafları çektiler. Çekimlere Arçelik Fotoğrafçılık Kulübü üyeleri de katılıyor.

– Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi ve Arçelik

 “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” projesi, engelli bireylerin iş ve sosyal hayatlarındaki yaşam kalitelerinin iyileşmesine destek olmayı, engellilik konusunda toplumsal bilincin ve duyarlılığın oluşturulmasını sağlamayı hedefliyor. Arçelik, “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” projesi kapsamında, engellilerin yaşam kalitelerinin iyileşmesini desteklemek üzere çeşitli projeler de yürütüyor.

Bu çerçevede, Alternatif Yaşam Derneği’nin (AYDER) desteğiyle 30 Arçelik çalışanı “Gönüllü Eğitmen Eğitimini” tamamladı. Gönüllü eğitmenler, Haziran 2012 – Mart 2014 tarihlerinde Arçelik kampüslerinde 202 ayrı toplantı ile 13 bin 9 çalışana “Engelliliğe Doğru Yaklaşım” seminerleri verdi.

Bu çalışmaların yanı sıra Arçelik çalışanları, “Ülkem için Engel Tanımıyorum” projesine gönüllü olarak Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) ile görme engellilerin yararlanabileceği sesli kütüphane için kitap okuma çalışması ile destek veriyor. Arçelik projeye katkısına 2014 yılında da Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) ve Fotoğrafmetre Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi” projesiyle devam ediyor.

Arçelik proje kapsamında çalışma ortamlarının ve yetkili satıcıların engelli dostu haline dönüştürülmesi için ilk adımları attı. Şirket ürünlerin engelli dostu haline getirilmesi konusunda çalışmalar yürütüyor.

Arçelik, engelli vatandaşların çalışabileceği işlerde kendilerine öncelik veriyor ve mesleki gelişimlerini sağlamak için çaba gösteriyor. Bu anlayışla engelli çalışan istihdamı ve evden çalışan engelli projelerini sürdürüyor. Arçelik yetkili satıcıları da bulundukları illerde ilköğretim okulları öğrencileri ve öğretmenlerine yönelik “Engelliliğe Doğru Yaklaşım” seminerleri düzenliyor ve il bazında ilgili kamu kurumları ile çalışarak engelli dostu yaşam alanları geliştirmek için çalışıyor.

Related Articles

Leave a Comment

WhatsApp chat