Belgrad Ormanı Fotoğraf Gezisi (9 Kasım 2014, Pazar)

by Şahin Dirican

Belgrad Ormanı Fotoğraf Gezisi’nde; sonbahar renklerini uzaklara gitmeden fotoğraflamak ve birlikte güzel bir pazar günü geçirmek üzere fotoğrafçı dostlarımız ve öğrencilerimizle Belgrad Ormanları (İstanbul) da buluşuyoruz.

Belgrad Ormanı; İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Karadenize yakın bölümde yer alan doğal oluşumlu ağaçlık bölgedir.Doğusunda İstanbul Boğazı, kuzeyinde ise Karadeniz doğal sınırlarıdır. Güneyinden, doğusundan ve batısından yoğun yapılaşma saldırısı altındadır.  

Belgrad Ormanı, İstanbul ve çevresinde canlı varlığı açısından da önemli bir bölgedir. Çok sayıda kuş, sürüngen ve memelinin doğal yaşama ortamıdır. Ormana yönelik koruma tedbirleri ve hayvanlar için koyulan av yasaklarıyla, tehlikede olan türler burada rahatça üreme olanağı bulabilecektir.

Denizden yüksekliği fazla olmamasına karşın yoğun yağış alan bir bölge olan Belgrad Ormanı, Orta Avrupa ve Akdeniz iklimleri arasında geçiş özelliği göstermekte. Ormanın bu özelliği, farklı bitki türlerinin aynı alanda içiçe büyümesine olanak sağlamakta. Ormanın bitki varlığı genel olarak kışın yaprağını döken ağaç ve çalılardan oluşmaktadır. Sapsız meşe, ormandaki baskın ağaç türüdür.

Orman adını, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferi dönüşü beraberinde getirdiği Belgradlıların yerleştirildiği Belgrad köyünden almakta. Köy sakinlerinin su kaynaklarını kirlettiği anlaşılınca padişah buyruğuyla köy taşınmış; bu tarihten sonra ormanın ve barındırdığı su kaynaklarının korunması için ilk kez resmî önlemler alınmıştır.

Gezinin Sürprizi: Nikon Türkiye yetkilisi ve eğitmeni (Nikon fotoğraf makinaları ile birlikte) bu gezimizde bizimle olacak. Gezimize katılan arkadaşlarımız 3 farklı segmentteki Nikon Fotoğraf makinalarını deneyebilecekler ve Nikon marka makina ve ekipmanlara ilişkin sorularına yanıt alabilecekler.

Ücretsiz gezimize katılmak için acele etmelisiniz. Bize katılmak için TIKLAYINIZ

  • Kayıt için son tarih: 07 Kasım 2014, Pazar, saat 17:00
  • Buluşma: 09 Kasım 2014, Pazar, saat 11:00 / Belgrad Ormanı Girişi (Bahçeköy / Sarıyer)
  • İrtibat : Şahin Dirican – 0 532 446 68 72
  • Ücretsizdir

Related Articles

Leave a Comment

WhatsApp chat