Ersin Burak

by hidayetyanik

Ersin Burak1946 yılında Adapazarı’nda doğdu. Resim çizmeye ilgisi küçük yaşlarda başlayan Ersin Burak’ın çizgiromanla tanışması babasının her gün aldığı Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan ve Fransız çizer Andre Daix’in Profesör Nimbus/Tektel Amca” adlı bantıyla oldu. Bu bantı her gün ilgiyle takip edip okuyan genç Burak, amatörce de olsa bu tipten esinlenerek çizim çalışmalarına başladı. Ancak resim sanatı ve çizgiromanlarla ilgili esas gelişmeleri ağabeyi Sezgin Burak’ın etkisi ve sayesinde oldu. 1950′lerin sonunda İstanbul basınında profesyonel ressam ve karikatüristlik yapmakta olan ağabeyi Sezgin’in yönlendirmeleriyle basın çizerliğine başladı. Lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nü kazanarak burayı bitirdi.

Reklam ajansı dışında Hayat, Ayna dergilerine vinyetler hazırladı, metinler resimledi ve karikatürler çizdi. Bir süre sonra ağabeyi Sezgin Burak’ın Hürriyet Gazetesine günlük olarak çizdiği Bizimkiler‘de yardımcı çizerlik yaptıktan sonra, ağabeyinin o yıllarda gerçekleştirdiği italya seyahatinden dolayı Bizimkileri çizme işini tamamen üstlendi. 1984 yılından itibaren ise Sezgin Burak’dan miras kalan başlığı, yani Bizimkiler’in Hürriyet Gazetesine günlük ve haftasonu öykülerini hazırlamaya başladı.

Gerçek anlamda çizgiromanla tanışması ve okurların dikkatini çekmesi 25 Kasım 1970′de Veb Ofset tarafından renkli olarak yayınlanan haftalık Tarkan dergisine çizdiği kapaklar ve Metin Soysal’ın orta sayfada yer alan “Tarihe Ün Salmış Türkler” başlıklı yazı dizisine yaptığı illüstrasyonlarla gerçekleşti. Gün Gazetesi için İsmet Bozdağ’ın yazdığıDuman Reis” adlı tarihi çizgiroman kahramanının iki macerasını çizdikten sonra, 1972′de kendi yazıp çizdiği “Aslan Bey” adlı çizgiromanı yine aynı gazeteye hazırladı. Asıl şöhretini 1978 yılında Hürriyet Gazetesi’nde çizmeye başladığı Çanakkale Geçilmez”adlı belgesel çizgiroman sayesinde yaptı.

Bu çizgiroman çalışmasının ardından birkaç sene sonra Veb Ofset tarafından yayınlanan Arkadaş” adlı kısa ömürlü haftalık bir çocuk dergisinin yönetmenliğini yapmtı. Bunu takiben Hürgün Yayıncılık” için hazırlanan Hürriyet Çocuk” adlı haftalık çocuk dergisini hazırlamaya başladı. 1983 ve 1984 yıllarında yayınlanan bu dergide yayın yönetmenliğinin yanı sıra Metin Soysal’ın yazdığı Tarihi Yaratanlar-Attila” adlı çizgiroman serisini çizdi. Ayrıca yine bu derginin 1984 yılında yayınlanan sayılarında ağabeyinin ünlü bantı Bizimkiler çizgiromanını Hüdaverdi” başlığıyla yeniden ele aldı. Yine bu yıllarda Hürriyet Gazetesinin günlük ilavesi Kelebek için fotoromanlar hazırladı, bunlardan Memo’yu sonradan sinemaya aktardı. Ardından Hürriyet’in Pazar Dergisi ekine Bülent Uğur Banoğlu ile birlikte Alışmış Murtaza” adlı karikatürize tipin bant çizgiromanlarını çizdi. Bu arada Kültür Bakanlığı’na Tuşpa’dan Van’a isimli bir belgesel film çekti.

Burak, Spor adlı günlük gazeteye Bülent U. Banoğlu’nun kaleme aldığı Gol Kralı başlıklı bir spor çizgiromanı çizerek, reel çizgiromancılığa yeniden döndü. 1995 yılından itibaren Murat Bardakçı’nın senaristliğinde yazılan Osmanlının A Takımı-Cimdallılar” adlı çizgiromanın iki macerasını çizdi ve yine bu gazetede 1972 yılında yayınlanan Aslan Bey başlıklı tarihi çizgiromanın iki macerasını yeniden yayınlattı. Burak, son olarak Posta Gazetesi için Civanmert Kerim” başlıklı çalışmayı gerçekleştirdi, bu başlık 2003 yılı başından itibaren Vatan Gazetesinde yeniden yayınlanmaya başladı. Ayrıca Dilaveran” başlıklı bir başka bant çalışması da yine bu gazete sayfalarına yansıdı.

İtalyan yayıncı Sergio Bonelli Editore’nin >Volto Nascosto (Gizli Yüz) serisinde çizer olarak görev aldı. Toplam 14 sayılık serinin 3 albümünü, eserin yazarı Gianfranco Manfredi’nin senaryolarıyla çizdi.