M.Tülin Dirican

by hidayetyanik

Tülin DiricanM.Tülin Dirican ;1984 yılında Hıdırellez’den üç gün sonra filiz verdim bu Dünya’ya. İlk adımı ben doğmadan çok önce aşk ile fısıldamışlar  sağ kulağıma. İkinci adımı onyedimde seçtim. Anlamı ‘ayna’,  var olanı olduğu gibi yansıtmak istediğimden bu adı çabuk benimsedim.
Lise yıllarına kadar İstanbul’un Anadolu sınırında Tokat aksanı ile yaşadım. İlk tiyatroya gidişim belkide bu yüzden geç oldu.Çokta zor değilmiş Büyükşehir Belediyesi’nde  ‘Lüküs Hayat’ı izlemek.Lisede  ise Üsküdar’daydım. Yarı yatılı okudum,hafta sonu evci kağıdı imzalatılırdı. Ailenin isteği ve yetkisi ile  kaydedildiğim okuldan yine onların izni ile eve gelip giderdim.
Gerçek iş yaşamına 2003 yılında girdim.Bir yandan da Marmara  Üniversitesi Tıbbı Labratuar Bölümü’ne devam ettim. Şimdi de Anadolu Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü okuyorum.
Bir de hobisi olması gerektiğine inandım, insanın ömrüne tat katması için.Kompakt bir fotoğraf makinesi ile yazıldım 2009 Nisan’ında Fotoğraf Atölyesi’ne ve çocukluğumdan beri gazeteyle verilen eklerde gördüğümde ‘bir gün benimde olacak’ dediğim SLR’i almanın vakti gelmişti. Aldım.
O günlerde ruhuma üflenen aşk da kokusunu saldı:  Canparem’de Cansuyu oldu. 2010 Nisanında birleştirdik hayatlarımızı, sadece yaşadığımız anlara kilitlenerek.
İşte böyle ;anların kimi zaman çoşkusunu kimi zaman hüznünü ama hep hayattın kilit noktasını belgeleme isteği  kamçılıyor fotoğrafa olan tutkumu ve bu istek  doğrultusunda Lotus Sanat’ın çalışmalarında aktif  rol alma  gereksimini de beraberinde getirdi.

2012 yılında kurulun Fotoğrafmetre, Fotoğraf, Film ve Gezi, Derneği’nin  Kurucu üyelerindenim ve Derneğimizin İkinci Dönem Yönetim Kurulu’nda olmaktan mutluluk duyuyorum.