Şahin Dirican

by hidayetyanik

Şahin DiricanŞahin Dirican ; Lotus Sanat’ın   kurucusu.

Profesyonel fotoğraf çalışmalarını ve hayatını, 2007 den itibaren, Lotus Sanat çatısı altında ve   kurumsal bir yaklaşımla yürütüyor. Gerek Lotus Sanat çatısı altında ve gerekse firmaların kendi bünyelerinde fotoğraf eğitimleri verdi/ veriyor.

Ağırlıklı olarak doğa fotoğrafları çekiyor ve doğada olmaktan mutlu oluyor. 2009 yılında Portre fotoğrafı çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ayrıca toplumsal konularda fotoğraf projeleri çalışıyor.

Karma sergilere katıldı, 2 kişisel sergi açtı.

Çok sayıda fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği yaptı/ yapıyor. Kurumlara, Fotoğraf Yarışması danışmanlığı yaptı, yapıyor.

1999 yılında hobi amaçlı olarak fotoğraf eğitimi aldı. Ocak -2003 / Ocak- 2007 döneminde İFSAK Yönetiminde görev yaptı, Ocak -2005 / Ocak- 2007 döneminde İFSAK Yonetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. Yine aynı dönemde, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Nisan 2009′da görev süresi dolana kadar TFSF Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2012 yılında da Fotoğrafmetre (Fotoğraf, Film ve Gezi ) Derneği’nin kuruluşuna öncülük etti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) mezunu. 1989 yılında müfettiş olarak başladığı “bankacılık” sektöründen, fotoğrafı yaşam biçimine dönüştürebilmek için 2006 yılında ayrıldı.

Daha fazlası için kişisel sitesini ziyaret edebilirsiniz:
https://sahindirican.com/hakkimda/