Film İzliyoruz

by Şahin Dirican

filmizliyoruzTarih : 22 Mayıs 2015, Cuma, saat 19:30-21:30      

Film  : Toprağın Tuzu / Salt of The Earth (Fotoğraf sanatçısı Sebastião Salgado belgeseli)

Fotoğraf ve sinemanın sıkı ilişkisinden yararlanarak hem sinema sanatının güzel örneklerinden hem de özellikle belgesel sinemanın olanaklarından yararlanarak bilgi birikimimizi artırmaya,  görsel kültürümüzü derinleştirmeye yönelik etkinliklerimiz başladı.

“Film İzliyoruz” serisindeki etkinliklerimizde amacımız, izlediğimiz filmlerden yola çıkarak belli konularda bilgi paylaşımı da yaparak sanat, sanat tarihi, sanat felsefesi gibi konularda bilgi birikimimizi artırmak olacak. Dolayısıyla film seçimlerimizde de bu açıdan tercihte bulunacağız.

Her ayın üçüncü çarşamba akşamında film izliyoruz. Patlamış mısırlarımızın da eksik olmayacağı film akşamlarımızda ücretsiz olarak bize katılabilirsiniz.

Film önerilerinizle, bilgi paylaşımlarınızla ve katılımlarınızla etkinliklerimizi zenginleştirmenizden mutlu oluruz.

Tarih ve Saat                                                                   Film                                                           .

  • 04 Şubat 2015, Çarşamba, saat 19:30-21:30     FÜR: An Imaginary Portrait Of Diane Arbus
  • 18 Mart 2015, Çarşamba, saat 19:30-21:30      Finding Vivian Maier
  • 15 Nisan 2015, Çarşamba, saat 19:30-21:30      Kalküta’ nın Çocukları (Born Into Brothels)
  • 22 Mayıs 2015, Cuma, saat 19:30-21:30     Toprağın Tuzu / Salt of The Earth (Fotoğraf sanatçısı Sebastião Salgado belgeseli)

Filmlerin Künyeleri ile Özetlerini aşağıda bulabilirsiniz.

FÜR: An Imaginary Portrait Of Diane Arbus

KünyeDu0130ANE ARBUS 3

Yapımı:2006 – ABD

Tür: Biyografi ,  Dram ,  Gizem ,  Romantik

Süre:122 Dak.

Yönetmen: Steven Shainberg

Oyuncular: Robert Downey Jr. , Nicole Kidman,Emmy Clarke,Jane Alexander, Emily Bergl

Senaryo: Erin Cressida Wilson ,  Patricia Bosworth

Yapımcı: William Pohlad ,  Andrew Fierberg

Film Özeti

Ünlü fotoğrafçı Diane Arbus’un hayat hikayesinden esinlenilerek yapılmıştır. Film, 1958 yılı New York’unda geçiyor. Diane Arbus (Nicole Kidman) kendisini eşine ve çocuklarına adamış, geleneksel bir evlilik hayatı sürdürmektedir. Diane’in ailesinin desteği sayesinde ayakta duran eşi Allan Arbus (Ty Burell) moda ve reklam fotoğrafçısıdır, Diane ise ona asistanlık yapmaktadır. Diane’in dikkatini çeken yeni komşusu Lionel Sweeney (Robert Downey Jr.) aşırı kıllanma hastalığı olarak bilinen hypertrichosis hastasıdır. Diane Lionel’den çok etkilenir.

Finding Vivian Maier

KünyeFINDING VIVAN MAIER 1

Yönetmen: Charlie Siskel, John Maloof

Oyuncular: Vivian Maier, John Maloof

Tür : Belgesel

Ülke : ABD

Film Özeti

Vivian Maier 1951 yılında henüz 25 yaşındayken Fransa’dan, ömrünün geri kalanını geçireceği New York’a taşınır; bu andan itibaren 40 yıl boyunca ise dadı olarak çalışarak hayatını sürdürür. Ancak bu mesleğinin yanısıra öyle bir yeteneği vardır ki ancak öldükten sonra tesadüf eseri keşfedildiğinde değeri ortaya çıkar. Tutkulu bir amatör sokak fotoğrafçısı olan Maier, hayatı boyunca 100 binin üzerinde fotoğraf çeker ve bu eserleri ölümünden sonra bir müzayede sonrasında keşfedilerek önemli addedilir. Maier’in hayatının önemli anlarını aydınlatmaya çalışan belgesel bu tutkulu sanatçının fotoğraflarının altında yatan gizemin de peşine düşüyor.

Kalküta' nın Çocukları

BORN INTO BROTHELS 3Künye

Yapımı: 2004 – Hindistan , ABD

Tür: Belgesel

Süre:85 Dak.

Yönetmen: Ross Kauffman, Zana Briski

Oyuncular: –

Senaryo: Ross Kauffman , Zana Briski

Yapımcı: Ross Kauffman , Zana Briski

Film Özeti

Kalküta’da bulunan genelevler mahallesi her yaştan kadını barındırıyor. Fotoğrafçı bu çocukları keşfettikten sonra onların hayatlarını değiştirmeye karar verir ve hayatta en çok sevdiği şeyi onlarla paylaşır: Fotoğraf çekmek…Bütün dünyada değeri bilinmeye başlayan belgesel türünün nitelikli örneklerinden birisi.

Toprağın Tuzu / Salt of The Earth

topragintuzu

Toprağın Tuzu (Le Sel De La Terre)

Yapım: Brezilya, İtalya, Fransa

Yapım Yılı: 2014

Dil: Fransızca-Portekizce-İngilizce

Renk: Renkli

Tür: Belgesel

Süre: 110′

Yönetmen: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

Senaryo: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

Görüntü Yönetmeni: Hugo Barbier, Juliano Ribeiro Salgado

Kurgu: Maxine Goedicke, Rob Myers

Müzik: Laurent Petitg

Fragman: https://goo.gl/3b7cRB 

Ödüller:

  • 2014 Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış Bölümü Jüri Özel Ödülü
  • 2014 San Sebastian Film Festivali Seyirci Ödülü

Oyuncular: Sebastiao Salgado, Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

The Salt of the Earth; 2014 Cannes Film Festivali’nin ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde izleyiciyle buluştu ve Özel Ödül’e layık görüldü. 2015 Oscar Ödülleri’nde En İyi Belgesel Film dalında ilk beşe kaldı.

Wim Wenders ile Juliano Ribeiro Salgado’nun yönettiği ve Sebastiao Salgado, Wim Wenders ile Juliano Ribeiro Salgado’nun oynadığı Toprağın Tuzu (Le Sel De La Terre – The Salt of the Earth);uluslararası uyuşmazlıklara, açlığa ve toplu göçlere tanıklık eden ünlü fotoğrafçı Sebastio Salgado, oğlu Juliano ile çıktıkları bir seyahate, Wim Wenders’ın da eşlik etmesini isteyince, Wenders bu seyahatleri belgesel filmi yapmaya karar verir. Belgesel; bir fotoğrafçının oğluyla çalışma ilişkisine ve Salgadoların aile yaşantısına da değinen dokunaklı bir çalışma. Ve özellikle belgesel fotoğraf çalışanların kaçırmaması gereken bir film.

The Bang Bang Club

THE BANG BANG CLUB 1

Künye

Yapımı: 2010 – Kanada , Güney Afrika

Tür: Dram

Süre: 106 Dak.

Yönetmen: Steven Silver

Oyuncular: Malin Akerman, Taylor Kitsch, Ryan Phillippe, Ashley Mulheron, Patrick Lyster

Senaryo: Steven Silver

Yapımcı: Daniel Iron , Adam Friedlander

Film Özeti

Dört savaş fotoğrafçısının gerçek hikayesi… Greg Marinovich (Ryan Phillippe), Joao Silva (Neels Van Jaarsveld), Kevin Carter (Taylor Kitsch) ve Ken Oosterbroek (Frank Rautenbach) )90’ların hemen başında Güney Afrika’ya gider Irk ayrımcılığının hüküm sürdüğü, vahşet ve şiddet dolu bu topraklarda ilk defa özgür bir seçim yapılacaktır Dört savaş fotoğrafçısı, bu kritik dönemde hayatlarını tehlikeye atarak dünyaya gerçekleri duyurmaya çalışır…

Related Articles

Leave a Comment