Söyleşi : Görme ve Renk Algılaması (Hilmi OR ) /23 Aralık 2015, Çarşamba

by Şahin Dirican

 

Görme ve renkGörmeyi anlatmaya gerek var mı? Görmenin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Hııımmm… Biliyor muyuz? Yanıtı bu sunumda bulacaksınız.

Renk algısı… Ne kadar basit değil mi? Hııımmm. Yoksa o kadar da basit değil mi?

Herkesin anlayacağı seviyede bir potpourri… Görsel algılama + renk + renk görme + ışık + aydınlatma + fotoğraf + göz hekimliği + adli tıp… Çok mu dağıldık? Hayır, çünkü hepsinin bileşimi bize görsel algı ve renk görme hakkında başlangıç bilgiyi verecek.

“Toplantının sonunda görsel algılama ve renk algısı konusunda kafam artık karışmayacak…” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok şey öğrenecek, ama kafanız daha karışmış olarak çıkacaksınız.

Hepimize kolay gelsin… Bol keyifler.

Dr. K. Hilmi OR, FEBO*, M.A.** , AFIAP***

* Fellow of European Board of Ophthalmology

** Sanatta Yüksek Lisans (Fotoğraf)

*** Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu sanatçısı

Kısa Özgeçmiş

1978-84: Dr. Hilmi OR DAAD (Alman Akademik Değişim Programı) bursu ile Almanya’da Ulm Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okudu.

1986-89: Göz Hastalıkları Uzmanlık eğitimini Trakya Üniv. Tıp Fak. Göz Hast. ABD’nda yaptı.

1992’den itibaren İstanbul’da özel muayenehanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı olarak çalışmaktadır. Bu sürenin ilk 13 yılında çeşitli göz hastanelerinde de çalışmıştır.

Mesleki ağırlık verdiği konulardan bazıları optik ve refraksiyon, kontakt lensler, katarakt cerrahisi ve refraktif cerrahidir.

Fotoğrafta Yüksek Lisans derecesini 2007 yılında fotoğrafta ve görme algısındaki optik çizim üzerine verdiği tez ile aldı.

Fotoğrafta doktora eşdeğeri olan Sanatta Yeterlilik tezinde fotoğraf ve görme algılamasının karşılıklı etkileşimi üzerine çalışmaktadır.

Adli Tıp tezinde ise görsel tanıkların renk görme algılaması üzerine çalışmaktadır.

Görme, Yapay Görme ve Az Görenlere Yardım Yüksek Lisansı yapmaktadır.

Medya ve İletişim Ön Lisans öğrencisidir.

Bir sene Türk Oftalmoloji Dergisi’nin Yayın Kurulu’nda yer almıştır.

2005 yılında AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu Sanatçısı) unvanını almıştır.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nin 2012 yılından itibaren üyesidir.

Hilmi OR ışık, görme, görme algılaması ve etkileri konusundaki birikimini göz hastalıkları, sanat, adli tıp ve aydınlatma konularında kombine etmektedir. Ulusal ve uluslararası bir çok kongrede konferansları, panel konuşmaları yapmış; serbest tebliğ ve posterler sunmuştur. Optik, refraksiyon, görme algılaması ve bunların göz hekimliğinde ölçümleri konusundaki sunumlarının yanında son yıllarda ışık, aydınlatma, fotoğraf ve görsel algılama kombinasyonları üzerine de ulusal ve uluslararası sunumları olmaktadır.

Related Articles

Leave a Comment