Gürcistan Gezisi

by Şahin Dirican
gürcistan turu

gürcistan turuGürcistan Gezisi’nde ; muhteşem doğası ve Avrupa kentlerini aratmayan şehirleri ile bizi davet eden sınır komşumuz Gürcistan’ı keşfe çıkıyoruz. Üstelik Gürcistan’a gitmek için sadece TC Kimlik Kartımızın olması yeterli. Vize sorunu yok, pasaporta ise gerek bile yok.

Gürcistan

Gürcistan topraklarında ilk insanın izlerine 400 bin yıl önce rastlanır. M.Ö. iki bin döneminde Gürcü kabilelerinin komşuları; güneyde Hitit ve Mitanlar, daha sonra Urartu ve Asurlular olmuştur. Kaynaklar, bugünkü Gürcülerin ataları olarak tarihi Gürcistan topraklarının güney batısında iki bin yıllık dönemin sonlarında kurulan Diaoh ya da Tao denilen kentleşmiş büyük bir topluluğun varlığından bahsederler. İkinci büyük topluluk ise, M.Ö. 9.–8. asırda Karadeniz’in güney ve doğu kısımlarında bulunan Kolhlardır.  Eski bir uygarlığa ve zengin bir tarihe sahip olan Gürcülerin kurdukları İberya Devleti, tarihin kaydettiği en eski ve önemli devletlerdendir.  İlk dönemlerde Gürcüler,  Kafkasya’nın çok güneylerine kadar genişlemiş ve yayılmış iseler de daha sonraları Ari kavimleri, Orta Asya’dan, İran’dan gelen kuvvetlerin önünden çekilerek Kafkasya’nın güney eteklerine yerleşmişlerdir.

Batıdan doğuya doğru gittikçe yükselen Büyük Kafkas sıradağları ülkeyi Rusya Federasyonu’ndan ayırır. En yüksek dorukları teşkil eden Şara (5068 m), Kazbeg (5047 m), Rustavi (4960 m), Tetnults (4852 m) ve Uşba (4700 m) bu bölgede bulunmaktadır; güneydeki küçük Kafkaslar daha alçak olup yükseklik Didi-Abuli doruğunda ancak 3301 metreye kadar çıkar.

Detaylı Bilgi isterseniz : Gürcistan Dostluk Derneği

Lotus Sanat’ın kurulduğu 2008 yılından bu yana, başkalarının gezilerini kopyalayıp izleyen değil, yeni rotalarda ve keşiflerde benzersiz fotoğrafların peşinde olduk. Sıradanın dışına çıkarak, çoğu grubun bizden öğrenip tekrar ettiği yerler yerine bizimle yeni rotalarda, doğru zamanda fotoğraf çalışmak isterseniz, fotoğraf gezilerimize bekleriz.

Bizimle fotoğraf gezilerine gelenler iyi biliyor: biz turistik amaçlı gezmiyoruz, tur düzenlemiyoruz, kulüp üyelerimiz ve misafirleri ile fotoğraf amaçlı olarak yolculuğa çıkıyoruz ve uygulamalı fotoğraf atölyesi (workshop) yürütüyoruz. Samimi ve dost canlısı fotoğraf gönüllüsü gruplarımızla; her an destek alıp, sorularınıza yanıt alabileceğiniz eğitmenlerimizle fotoğraf gezisine çıkmanın güven, huzur ve keyfini yaşamak isterseniz bize katılmanızı bekleriz.

 • Ön kayıt için son tarih: 17 Şubat 2019, Pazar, saat 18:00
 • Maliyetlerin ve kayıtların  kesinleştirilmesi, kapora ödeme: 27 Şubat 2019, Çarşamba

ÖN KAYIT için => whatsApp dan bize ulaşınız (0 532 446 68 72 )

Bu gezimiz; Vezir Turizm (Tursab Belge No:A 1816) iş birliği ile yapılmaktadır.

*******************

Gürcistan Gezisi Programı :

Uçuşlar ve Buluşma :

İstanbul Uçuşu: 10.05.2019, Cuma, saat: 23:40, AnadoluJet , İstanbul SAW-Trabzon

Ankara Uçuşu: 10.05.2019, Cuma, saat: 22:30, AnadoluJet , Ankara Esenboğa -Trabzon

Buluşma : Trabzon havaalanı / tahminen saat 01:15 civar İstanbul uçağı inişinde

1. ve 2. Gün: Svaneti
Cumayı Cumartesiye bağlayan gece doğal güzellikleri ve kırsal yaşamıyla büyüleneceğimiz Svaneti bölgesine yolculuk yapıyoruz. İlk 2  günümüzü olağanüstü çarpıcı fotoğraflar vaad etmekte olan bu bölgeye ayıracağız. Kafkas dağlarının Gürcistan sınırlarında Svaneti 5.000 metrelik dağlar ve derin vadilerle izole olmuş bir coğrafyadır. Kafkasların en yüksek 10 zirvesi bu bölgede bulunur. El değmemiş doğası ve korunan tarihi değerleriyle gezginleri ve fotoğrafçıları çağıran bu bölge Avrupa’nın en yüksek yerleşim merkezidir. Svaneti’nin genel görünümünü, derin vadilerle birbirinden ayrılan yüksek dağlar oluşturur. Bölgenin büyük bölümü, deniz seviyesinden 1.800 metreden daha yüksektir. Svaneti’nin çok önemli bir alâmet-i farikası var; savunma kuleleri. Bu kuleler; 9. ilâ 13. yüzyıllar arasında tüm Svan köy evlerinin yanı başında kurulurmuş.

 • Konaklama : Mestia

3.Gün (13.05.2019, Pazartesi: Kafkasya Dağlarında Manzaralı Yolculuk ve Martvili Kanyonu

 • Svaneti bölgesinden Tiflis’e geçişe başlıyor ve Gürcistan’ın gizli köşelerini keşfetmeye başlıyoruz. Doğa manzaraları ile başlayan yolculuğumuzda Samegrelo eyaletinin idari merkezi Zugdidi şehrine ve Megrel halkının yaşadığı Senaki şehrine uğrayarak kralların banyo yaptığı Martvili Kanyonuna ve şelalesine ulaşacağız.
 • Konaklama: Kutaisi

4. Gün ( 14.05.2019, Salı): Kutaisi, Gori ve Mtsheta

 • Kutaisi; Gürcistan’ın batındaki İmereti bölgesinin başkenti ve ülkenin 3. büyük büyük şehridir. Kutaisi’nin tarihi M.Ö. 6 ve 5. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Gürcistan’ın parlementosu da bu şehirde bulunmaktadır.
  • Görüp, fotoğraflamayı hedeflediklerimiz : Bagrati Katedrali, Gelati Manastırı, Colchis Çeşmesi, White bridge, Katshki Dikiti
 • Gori : Çelik Adam’ın küçük şehri (Yani Stalin’in şehri)
  • Görüp, fotoğraflamayı hedeflediklerimiz : Stalin Müzesi, Etnografya Müzesi, Gori Kalesi
 • Mtsheta : Eski başkent ve “Kral Şehir” olarak bilinen Mtsheta’da Kutsal Nino’nun Hristiyanlığı yaymaya başladığı ve yaşadığı yer olan Svetitskhoveli kilisesini ziyaret edeceğiz. Kısa şehir gezisi ve Kura ile Aragvi nehirlerinin birleştiği noktayı göreceğiz.

• Konaklama: Tiflis

5. Gün (15.05.2019, Çarşamba ): Tiflis

Sabah kahvaltısı sonrasında Mtatsminda Tepesi’nden şehre kuşbakışı bakıp fotoğraf çektikten sonra Narikala Kalesi, Metekni Katedrali ve Köprüsü, Sameba Manastırı, Gürcistan Sanat Müzesi ve Gürcistan hazinelerinin yer aldığı Devlet Müzesi gezilerini yapıyoruz. Juma Cami, sinagog ve kiliseleri yan yana görebileceğimiz Tiflis’in dar sokaklarında yürürken tahta balkonlu evlerle birlikte ağaçtan oyma evleri de görebiliriz.Türk hamamlarının olduğu Hamamlar Sokağı’nda yürüyüş yaparak, Rustaveli Caddesi’ne çıkıyoruz. Akşam yemeği sonrası Kura Nehri kenarında bulunan su parkında klâsik müzik eşliğinde su dansını da izleyebiliriz.

 •  Konaklama: Tiflis

6. Gün (16.05.2019, Perşembe): Sighnaghi

 • Bugün kahvaltımızın ardından, Kakheti olarak bilinen Doğu Gürcistan’a gidiyoruz. Telavi şehrini gördükten sonra küçük bir tepe üzerine kurulu etrafı muazzam bir kaleyle çevrili olan ve Aşk Şehri olarak da bilinen ve kıyılan nikah ile verilen nikah cüzdanı dünyanın dört bir yanında geçerli olan Signagi (Siğnaği,) ’ye hareket ediyoruz. Uçsuz bucaksız Alazani Vadisi ve devamında Kafkas Dağları sizi büyüleyecek. Bodbe Manastırı’nı ziyaretimizin ardından da Tiflis’e dönüşe geçiyoruz.
 • Görüp, fotoğraflamayı hedeflediklerimiz : Eski köy mimarisi, Kiliseler, Sighnaghi Duvarları, Sighnaghi Müzesi, Bodbe Manastırı, Etnografya Parkı, Pheasant’s Tears Winery

• Konaklama: Tiflis

7. Gün (17.05.2019, Cuma): Borjomi, Bakuriani ve Akhaltsikhe (Ahıska)

 • Kahvaltı sonrasında Gürcistan’ın sağlık merkezi olarak bilinen, mineral suları ile meşhur Borjomi’ye geçiyoruz. Borjomi’den yükselerek Gürcistan’ın özellikle kış turizmi için parlayan yıldızı olan Bakuriani dağına çıkacak, sonra da (Batum’a geçiş yolu açıksa ve zamanımız yeterli olursa ) içinde Cami ve Kilise bulunduran Rabat Kompleksinin olduğu Akhaltsikhe (Ahıska) ‘ya geçeceğiz.

• Konaklama: Batum

8. Gün (18.05.2019, Cumartesi): Batum

Batumi Botanical Garden, Mtirala National Park ve Batum Merkez (Orta Camii, Pıazza Kulesi, Rus & Ermenı Ortodoks Kiliseleri, Avrupa Meydanı, Altın Postlu Koç Heykeli, Poseıdon Meydanı, Ali Ile Nino Heykeli, Batum Bulvar Parkı). Ve dileyenler ile akşam Gürcü Gecesi eğlencesi.

9.Gün (19.05.2019, Pazar) : Batum ve  Trabzona yolculuk

Dönüş Uçuşlar:
 • İstanbul Uçuşu: 19.05.2019, Pazar, saat: 22:00, Pegasus , Trabzon-İstanbul SAW
 • Ankara Uçuşu: 19.05.2019, Pazar, saat: 21:45, AnadoluJet , Trabzon-Ankara Esenboğa
 • Gürcistan’a girişler T.C. Kimliklerimiz veya Pasaport ile gerçekleşmektedir. Eski tip T.C kimlikler 10 yıldan eski olmamalı, soğuk damga görünür olmalı ve kimlik belgeleri deforme olmamış olmamalıdır. Yeni tip TC kimlikle de geçişler sağlanmaktadır.
 • Türkiye Nüfus Müdürlüklerinden kimlik değiştiren şahıslara verilen GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ ile GÜRCİSTAN’a giriş mümkün değildir.
 • Kimlikle veya pasaportla yurtdışına çıkacak katılımcılarımızın en son yapılan değişiklikleri, uygulamaları, yasal düzenlemeleri takiple mükellef olduklarını ve kulübümüzün katılımcıların sınır kapısından yurt dışına çıkışta sorun yaşanması halinde sorumlu olmadığımızı ve yurt dışına çıkışın veya resmi makamlar tarafından engellenmenizin tamamen kişisel sorumluluğunuzda olduğunu belirtiriz.
 • 18 yaşından küçükler için yanlarında anne ve babalarının bulunması zorunludur. Ebeveynlerden biri çocukla birlikte değilse, çocukla birlikte olmayan ebeveyn (anne veya baba) diğer ebeveyne (anne veya babaya) noterden muvafakatname vermek durumundadır. Çocuğun velayeti eğer tek bir ebeveynde ise mahkeme ilamının sınır geçişi sırasında ibraz edilmesi zorunludur.
 • KİMLİĞİNDE FOTOĞRAF OLMAYAN ÇOCUKLAR ‘ın girişine izin verilmemektedir. Gezimize katılacak çocukların kimliklerinde mutlaka fotoğraf bulunmalıdır.
 • Gürcistan Polisi, ülke girişlerinde hiçbir ilacı kabul etmiyor. İlaç bulunduran kişiye hemen yasal işleme başlıyor. Kullanmanız gereken ilaçlar varsa reçetenizi yanınızda bulundurunuz. Ve kayıt öncesinde görüşelim.

Eğitmen ve fotoğraf danışmanı : Şahin Dirican
Maliyet:

 • Bu bir kulüp gezisidir ve maliyetimiz sayımıza bağlı olarak değişmekte
 • Aşağıdaki maliyetler tamamen tahminidir. Sayımıza bağlı olarak gezi başlangıç tarihine yakın maliyet kesinleştirilmekte ve katılımcılara bilgi verilmektedir. Kesinleşen maliyetlerimiz genellikle tahmini maliyetimizden düşük olmaktadır. Maliyetler kesinleştiğinde katılımcılardan kapora istenmektedir. Tahmini maliyetlerimiz şöyle:
  • 13 ve üzeri olursak, 360,00 Euro 
  • 9-12 kişi olursak, 380,00 – 400,00 Euro arası
  • Tek kişilik Oda farkı +90,00 Euro
  • 6 yaş altı çocuklar ücretsiz (49.aydan itibaren yetişkin ücreti)
   • ayrı koltuk ve yatak istenirse Yetişkin ücreti
   • sadece araçta koltuk istenirse 140,00 Euro
 • Sayımız midibüs ve otobüse uygun olursa maliyet düşüşü katılımcılara yansıtılacaktır.
 • 3 yıldız ve üzeri  ya da temizliğine ve güvenli olduğuna inandığımız otellerde konaklayacağız.
 • Maliyet Hesabına Dahil Edilenler:
  • Trabzon havaalanından başlayarak sonuçlanan bölgedeki ulaşım (9 günlük araç)
  • 8 gece konaklama  (oda+kahvaltı)
  • Türkçe Rehberlik (Türkçe bilen Gürcü veya Gürcistan’ı bilen Türkiye’li)
  • TURSAB Sigortası
  • Fotoğraf danışmanlığı
 • Maliyet Hesabına Dahil Edilmeyenler:
  • Trabzon’a ulaşım (gezi başlangıç ve bitişi Trabzon havaalanıdır.
  • Öğlen ve akşam yemekleri
  • Yemeklerde alınacak içecekler
  • Yurtdışı çıkış harcı
  • Kişisel harcamalar
  • Yöresel eğlence (müzik, halk oyunları)
  • Müze ve ören yeri girişleri, teleferik vs ücretleri
  • Yukarıda dahil olduğu belirtilmeyen tüm harcamalar
 • Gürcistanda TÜRK LİRASI, USD, EURO bozdurup harcamalarımızı Gürcistan para birimi LARİ ile yapmaktayız.
 • Öğle ve akşam yemeklerini gezi maliyetine dahil etmeyerek katılımcıların tercihlerine ve bütçelerine göre davranabilmelerine kolaylık sağlıyoruz. Yemekler konusunda en uygun yerlerde Damak Tadımıza göre rehberlerimiz tarafından yönlendirileceğiz.
 • Bu gezimizde maliyet hesabına dahil olmayan yurtdışı çıkış harcı, yemekler, giriş ücretleri, teleferik ve metro ücretleri vb için kişi başı harcama ortalama 1.400.-TL civarında gerçekleşebilir. Bütçenizi oluştururken gezi katılım payı dışında ortalama 1.400.-TL gibi bir kişisel gideriniz olabileceğini hesaplayınız.
 • Yurtdışında 72 saatten fazla kalacağımız için kimlikle veya pasaportla giriş yapılmasına bakılmaksızın yurtdışından alkollü içki ve sigara başta olmak üzere gümrük mevzuatına uygun eşyaları Türkiye’ye gümrük vergisi ödemeden sokabilirsiniz.
 • Programın başlangıç ve bitiş saatleri nettir, katılımcıların ulaşımlarını programla uyumlu saatlere göre ayarlaması halinde her hangi bir sorun yaşanmamaktadır.
 • Program başlangıç noktamız olan TRABZON havalimanı Trabzon otogarına 1,5 km mesafededir ve HAVAŞ servisleri ile ulaşım oldukça rahattır.
 • 1618 NOLU ZORUNLU SEYAHAT (Tursab) SIGORTASI KAPSAMI Acentenin iflası veya herhangi bir nedenle paket tur hizmetinin verilememesini kapsar. Sağlık sigortası değildir, tedavi masraflarını karşılamaz. (Özel sağlık sigortası misafire ait özel harcamadır)
 • Bu gezimiz; ticari amaçlı olmayan, kulüp üyelerimiz ile misafirlerinin katılımına açık, fotoğraf, kültür ve lezzet gezisidir.
 • Çocuklar katılabilir, ilk ve son gün dışında uzun olmayan araç yolculuklarımız var.
 • Fotoğraf amaçlı katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış, temel düzeyde fotoğraf bilgi ve deneyimine sahip olmaları beklenmektedir.
 • Fotoğraf makinelerinizi, tripod vb yardımcı ekipmanlarınızı, mevsime uygun giysilerinizi ve kullanmanız gereken ilaçlarınızı unutmayın.
 • Pilinizin dolu olduğunu kontrol ediniz, yedek pilinizi, şarj aletinizi ve hafıza kartlarınızı unutmayınız.
 • Bu gezi aynı zamanda bir uygulamalı fotoğraf atölyesi olup; gezi sırasında fotografik koşullar dikkate alınarak her türlü değişiklik yapılabilir.
 • Sayımıza bağlı olarak;bölgede otobüs, midibüs veya minibüs ile gezilecektir. 12 kişiden az talep olursa özel geziye dönüştürülebilir veya yükselen maliyete göre katılımcılarla birlikte karar verilir.

Related Articles

Leave a Comment