Kapadokya Fotoğraf Gezisi

by Şahin Dirican

Kapadokya Fotoğraf Gezisi

Yeni yıla Kapadokya Fotoğraf Gezisi ile başlamaya ne dersiniz?Kapadokya’yı fotoğraflamak istemeyen fotoğrafçı var mıdır acaba?

Kapadokya’nın varlığını bilip de görmeyi arzulamayan veya Kapadokya fotoğraf gezisi’ne çıkmak istemeyecek çok nadir insan vardır.

Kapadokya fotoğrafları için en doğru dönemlerin başında hafif kar örtüsünün olduğu kış mevsimi gelir. Bu nedenle kar yağma olasılığının yüksek ve 3 günlük tatil fırsatımızın olduğu yılbaşı civarına planlama yapıyoruz. Böylece çalışanlar da 3 günlük planımıza dahil olabilirler. Üstelik yılbaşı gecesini de Kapadokya’nın sunacağı romantizm olanaklarını kullanarak yaşayacağız.

Kapadokya Fotoğraf Gezisi’nde bize katılmak isterseniz Ön Rezervasyon Formunu doldurmak için TIKLAYINIZ!

Takvim:

 • Ön rezervasyon için son tarih: 07 Aralık 2015, Pazartesi, saat 18:00

Planlanan Uçuşlar: (Biz biletlerimizi aldık)

 • Gidiş    :
  • Pegasus- 31 Aralık 2015, Perşembe, saat 20:30 (Sabiha Gökçen- Kayseri) 
  • veya Atlas Global– 31 Aralık 2015, Perşembe, saat 19:50 (Atatürk H.L.- Kayseri) 
 • Dönüş : Pegasus- 03 Ocak 2016, Pazar, saat 22:50 (Konya- Sabiha Gökçen)

Uçakla gitmeyi ve dönmeyi planlıyoruz.

 1. Gün  (31 Aralık 2015, Perşembe ) : BULUŞMA ve Yılbaşı Kutlaması
 2. Gün (01 Ocak 2016, Cuma) :  Paşabağ, Göreme, Uçhisar
 3. Gün   (02 Ocak 2016, Cumartesi) : Çavuşin, Dervent, Avanos, Ortahisar,
 4. Gün   (03 Ocak 2016, Pazar) :  Ürgüp, Sinasos, Soğanlı Vadisi, Ihlara

Gece yarısı İstanbul’a ulaşmayı hedefliyoruz.

 • Eğitmen ve fotoğraf danışmanı : Şahin Dirican
 • Otel : Göreme de Matianasos Hotel’de  konaklayacağız.
 • Tahmini Maliyet: Kişibaşı maliyetin 460,00-490,00 TL arası olmasını bekliyoruz. Sayımız çoğaldıkça ulaşım maliyetimiz azalmakta, 40 kişi olursak 330,00 TL ye kadar düşmekte. Maliyet tahmini ilk alınan fiyatlara göre hesaplanmış olup, yeni görüşmelerle düşürmeye çalışıyoruz.
  • havaalanı transferi+bölgede ulaşım+3 gece otel (oda+kahvaltı) konaklama+TURSAB Sigortası+fotoğraf danışmanlığı
  • tek kişilik oda farkı 120,00 TL
  • Öğle ve akşam yemeklerimizi serbest bırakıp, rahat davranmış olacağız.
  • Grubun erken oluşması ve sayımızın çoğalması maliyetimizi düşürecektir.
  • Bu gezimizi bölgedeki TURSAB üyesi bir acenta ile gerçekleştirmeyi planlıyoruz.
 • Katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış, temel düzeyde fotoğraf bilgi ve deneyimine sahip olmaları beklenmektedir.
 • Fotoğraf makinelerinizi, tripod vb yardımcı ekipmanlarınızı, mevsime uygun giysilerinizi ve kullanmanız gereken ilaçlarınızı unutmayın.
 • Pilinizin dolu olduğunu kontrol ediniz, yedek pilinizi, şarj aletinizi ve hafıza kartlarınızı unutmayınız.
 • Bu bir uygulamalı fotoğraf atölyesi olup; gezi sırasında fotografik koşullar dikkate alınarak her türlü değişiklik yapılabilir.
 • Katılım durumuna göre; otobüs, midibüs veya minibüs ile gezilecektir. 12 kişiden az talep olursa özel geziye dönüştürülebilir.

Doğa harikası peri bacalarının öyküsü milyonlarca yıl öncesine dayanıyor: Jeolojik devirlerde aktif birer volkan olan Erciyes ve Hasandağı’ndaki patlamalar sonunda lavlar geniş platoya yayılarak; toprağın, göllerin ve akarsuların üzerinde farklı kalınlık ve sertliklerde tüf tabakası oluşturmuş. Ana volkanlardan püsküren maddelerle şekillenen plato, şiddeti daha az olan küçük volkanların püskürmesiyle sürekli değişime uğramış. Milyonlarca yıl başta Kızılırmak olmak üzere birçok akarsuyun, gölün, vadi yamaçlarından inen sel sularının ve sert rüzgarların, tüf tabakasını aşındırmasıyla peri bacaları ve vadiler oluşmuş, Kapadokya bölgesi bugünkü halini almış.
Kapadokya’da erozyonun oluşturduğu peri bacaları şapkalı, konili, sütunlu ya da mantar biçimli, sivri kayalardır. Peri bacaları en yoğun şekilde Ürgüp-Uçhisar-Avanos üçgeni arasında kalan vadilerde, Ürgüp-Şahinefendi arasındaki bölgede, Nevşehir Çat kasabası çevresinde, Kayseri Soğanlı vadisinde ve Aksaray Selime köyü civarında bulunmaktadır.
Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresini içine alan bu bölge, tarih boyunca doğal değişimlerin yanı sıra birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış; kültürel ve sosyal açıdan da önemli değişimlere uğramıştır. Bugün Kapadokya; sosyal, tarihsel, kültürel ve coğrafi açıdan dünyada benzeri az görülen bir zenginliğe sahiptir.
Hititler, Kimmerler, Frigyalılar, Romalılar, Bizanslılar gibi sayısız uygarlığın yerleşim noktası olan peri bacalarının süslediği bu eşsiz coğrafyada, kayaların içine oyulmuş yeraltı şehirleri ve 1100 metre yükseklikte kurulmuş 365 kaya kilisesi bulunmaktadır

Related Articles

Leave a Comment