Keçe Workshop (Nurten Erdoğan ile)

by Şahin Dirican

keçeKeçenin sanat eserine dönüşümünü deneyimlemek ister misiniz?

Geleneksel keçecilik üzerine yaptığı son dönem çalışmalarıyla ve sergileriyle dikkat çeken Sanatçımız Nurten Erdoğan ile Keçe Workshop’una katılarak bu sanat alanını tanıyabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Resim çalışmaları yanısıra, 2010 yılından bu yana sürdürdüğü, Geleneksel keçecilik üzerine yaptığı çalışmalarının felsefesini, onikibin yıllık Anadolu Uygarlıklarını temel alarak oluşturan Nurten Erdoğan;  Anadolu kilimine konu olan “Hayat Ağacı”nı keçelerine taşıdı. Geleneksel keçe desenlerine farklı bir boyut kazandırmayı hedefleyen sanatçının yine keçe üzerine çalışmalarının yer aldığı “Tanrıçalar ve Hitit” temalı bir sergisi daha bulunuyor.

Nurten ERDOĞAN

İzmir’in Beydağ ilçesinde doğdu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden 1991 yılında mezun oldu.

1994-1996 yılları arasında Kaliforniya/Amerika Birleşik Devletleri’nde bulundu. Monterey Peninsula College, Monterey/California’da, İngilizce ve sanat eğitiminin yanı sıra seramik eğitimi aldı.

1997-1998 yılları arasında Hollanda’da bulundu. Bu süre boyunca çeşitli çalıştaylara katıldı.

2010 yılında Tire’li keçe ustası Arif Cön’ün atölyesinde geleneksel keçecilik üzerine çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar sonucu ortaya çıkardığı Tanrıçalar ve Hitit temalı ilk keçelerini aynı yıl Beyoğlu/İstanbul’da sergiledi.

Çalışmalarının temel felsefesini onikibin yıllık Anadolu Uygarlıkları oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, Anadolu kilimine konu olan “Hayat Ağacı”nı keçelerine taşıdı. 2015 yılında Tuzla/İstanbul’da sergilediği keçe çalışmalarında, geleneksel keçe desenlerine farklı bir boyut kazandırmayı hedefledi.

Sanatçının çeşitli kurumlarda, bankalarda ve özel koleksiyonlarda eserleri yer almaktadır.

Sanatçı, çalışmalarını Tuzla’daki atölyesinde sürdürmektedir.

 

Related Articles

Leave a Comment