Lale Kokulu Portakal Çiçeği Gezisi (4-7 Nisan 2019)

lale tarlası

Portakal Çiçeği Festivali için yola çıkmaya hazır mısınız?

 • 4 gün 3 gece
 • YHT ile yolculuk
 • Alanında ilk ve benzersiz rota (yaklaşık 1500 km)
 • Doğanın büyüleyiciliği ile tarihin derinliklerine yolculuk
 • En güzel zamanında Adana’da
 • Torunlarınıza bile anlatabileceğiniz bir gezi

Bu yıl ki festivalin en renkli günü 6 Nisan 2019, Cumartesi olarak planlanmış. Biz de o günü festivale ayırıyoruz. Festival zamanı aynı zamanda Portakal ağaçlarının çiçekle bezendiği, her yerin portakal çiçeği koktuğu günlere denk geliyor. Öyleyse biz de portakal bahçelerini de rotamıza alırız.

“Portakal Çiçeği Festivali bahane, bu gezi şahane olsun” istediğimiz için mükemmel bir rota hazırladık. Konya’ya Hızlı trenle gidiyor ve farklı şehirlerden gelen arkadaşlarımızla Konya YHT Garında buluşuyoruz. Öğle yemeği için gezimizin ilk durağı da olan; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyan, 5 bin yıllık tarihi yerleşim yeri Sille Mahallesine geçiyoruz.

Sille; tarihi kaynaklarda farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, erken Hristiyanlık döneminin önemli bir merkezi olarak geçiyor. Duvar ve pencerelerinde Roma dönemine ait malzemelerin kullanıldığı Aya Elena Kilisesi, milattan sonra 327 yılında Bizans İmparatoru Constantin’in annesi Helena tarafından, ilk Hristiyanlık dönemine ait oyma mabetlerden etkilenilerek yaptırılmış mimarisi ile dikkati çekiyor.
Sille’de; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait camiler, hamamlar, çeşmeler, köprüler gibi Türk-İslam eserleri de bulunuyor. Tarihi mahallede 19. yüzyılda inşa edilen Sille Çay Camisi’nin mihrap, minber ve kürsüsünde zengin ahşap işçiliğinin en güzel örnekleri yer alıyor.

düğme evler

Sille’nin tarihi dokusunu gezip, fotoğrafladıktan sonra ise gezimize; Selçuklu döneminde sarayın gül bahçesi, günümüzde ise “Gel, ne olursan ol, gel” sözü ile tüm dünyaya nam salmış olan Hz. Mevlana Külliyesi ile devam ediyoruz. Külliye içerisinde yer alan Hz.Mevlana Türbesi, cami ve semahane, derviş hücreleri, matbah ve Hürrem Paşa Türbesi, Üçler Mezarlığı, Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa türbelerini geziyoruz.  Mevlâna ve ailesinin kabirlerinin de içerisinde bulunduğu külliyede,  avluda Yavuz Sultan Selim’in 1512 yılında yaptırdığı üzeri kapalı şadırvan ile “Seb-i Arûs” havuzu ve  “Selsebil” adı verilen ünlü çeşme ile ziyaretimizi tamamlıyoruz. Sonrasında da Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese ve Alaaddin Külliyesini gezip fotoğraflamayı hedefliyoruz. Konya’nın ünlü kuzu fırını, etli ekmeği ve bamya çorbası gibi lezzetlerini tadacağımız akşam yemeği sonrası Toroslar’ın eteklerindeki gizli cennet olarak tanımlanan ve kendine has düğmeli evleriyle mimari dokusunu Osmanlı’dan günümüze taşıyan bir köy olan Ormana yoluna çıkıyoruz.

Tarihi düğmeli evlerde ve Torosların 1000 metre rakımlı bol oksijenli havasında dinlendirici bir gece ve kahvaltı sonrası Ormana köyünü ve düğmeli evlerini fotoğraflıyoruz. Ormana köyünden sonra ise yine düğme evleri ile ünlü Ürünlü köyüne geçiyoruz.

altınbeşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgeyi 2005 yılında kentsel sit alanı ve alternatif turizm merkezi ilan etmesiyle 150 adet Ormana evi tespit edilmiş, 49 ev koruma altına alınmıştır. Osmanlı mimarisinin hakim olduğu evlerin tarihi 100-300 yıl arasında değişiklik gösterir. Yöre mimarisinin Karamanoğulları Beyliği’nden miras kaldığı düşünülmekte, evler; harç ve çivi kullanılmadan, yörede bol bulunan kalker taşından örülen taş duvarlar ile yüzlerce yıl çürümeyen, katran, ardıç veya andız ağacı kerestesi kullanılarak, yapılarının içi saman katılmış ak toprak ile sıvanan iki katlı ahşap evlerdir. Ahşap oymacılığı sanatının en güzel örneklerini kapı, tavan, dolap, pencere, kepenkler, cumba ve davlumbazlarda görmek mümkün.

taşkent

Sonrasında; dünyanın en sıra dışı göllerinden biri olan, Türkiye’nin tek yer altı göl mağarası olan ve UNESCO tarafından da korunması gereken bölge ilan edilen Altınbeşik Mağarası na geçiyoruz. Keyif alacağınız bu görkemli gezide mağaranın derinliklerini bot turu ile keşfedebiliriz. Altınbeşik Mağarası sonrasında İbradi‘deki molamızla, Taşkale Kanyonu içinden geçerek, Atatürk’ün Ata Yurdu olarak da bilinen Taşkent (Kızıllar Köyü) ne geçiyoruz. Taşkent’te, Türkiye’nin üçüncü büyük yer altı su mağarası olan İncesu Mağarasını görüp, fotoğraflayacağız.  Tarihçesi Hitit dönemine kadar uzanan Taşkent; Geç Roma ve erken Hristiyanlık dönemlerinde önemli bir merkez olmuştur. Hıristiyanlık dininin yasak olduğu ilk dönemlerde gizlenmeye müsait arazi yapısı ve kolay kazılan kayalara oyulan yerleşim yerleri ile önemli ama saklı, dinî yerleşim merkezlerinden birisi olmuştur.yerköprü

Yolculuğumuzun kalan bölümünde zamanımızın yeterli olması durumunda, önceki yıl fotoğrafladığımız ve ülkemizin en güzel şelalelerinden olan Mut Yerköprü Şelalesine uğrayarak günü bitireceğiz.

kızkalesi

Konaklama için Kızkalesi bölgesine geçiyoruz. Akdeniz’in temiz havasında dinlendirici bir uyku sonrası erkenden kalkarak; 2400 yıllık tarihi geçmişi ile UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Korykos Antik Kenti‘nin en tanınan yapısı olan ve denizin ortasında konumlanmış Kızkalesi’ni gündoğumunda fotoğraflıyoruz ve kahvaltıya geçiyoruz. Bugün gecikmeyi hiç istemeyeceğimiz bir festival var ve portakal bahçelerinin çok yoğun olduğu bir yoldayız!

portakal çiçeği

Cumartesi günümüzü tümüyle Portakal Çiçeği Festivali etkinliklerine ve program akışına ayırıyoruz. Akşam yemeğini Adana’nın lezzet ziyafetine dönüştürdükten sonra sabah programımıza başlayacağımız noktaya yakın olacak otelimize geçiyoruz. Keza sabah Varda Köprüsü üzerinde fotoğraflamak istediğimiz treni kaçırmamalıyız!

Bugün gezimizin son günü! 007 James Bond filminin heyecan dolu sahnelerinin de çekildiği, ünlü Varda (Alman ) Köprüsünü ve çevresini fotoğrafladıktan sonra kokusu ile başımızı döndürecek laleleri fotoğraflamak üzere yaklaşık 300 dekarlık lale tarlaları için yola çıkacağız. Fakat yolda bir sürprizimiz var: İvriz Kaya Anıtı‘na uğrayacağız. Anıtta, ülkeye bir elinde üzüm salkımı diğer elinde buğday demeti tutarak bolluk ve bereket getiren Tanrı Tarhundas’a, ellerini kaldırıp dua ederek saygısını sunan Tuwana Ülkesi Rahip Kralı Warpalavas’ın betimleri yer almakta. Aramileşmiş Geç Hitit sanatının en önemli yapıtlarından olan anıt, aynı zamanda Aramî, Asur ve Frig etkilerinin görüldüğü Tuvana Krallığı’ndan (MÖ 1200-742 ) günümüze gelebilmiş özgün bir eser. Yolda alacağımız hızlı bir yemek sonrası Lale Tarlasına geçerek 1,5 saat kadar kalacağız. Lale kokusu ile dönen başlarımızı yarım saatlik yolculukta tarihin derinliklerinde çarpıcı bir geziye hazırlayacağız ve gözlerimizi Mezopotamya dışında yerleşik yaşama geçilen ilk yerlerden biri olan Çatalhöyük‘te açacağız. 9 bin yıllık Çatalhöyük’te devam eden kazılar, 8 bin kişinin yaşadığı bu yerleşimde Ortadoğu’nun aksine merkezileşmiş hiyerarşik bir siyasi yapı değil, eşitlik ilkesine dayalı bir toplumsal düzenin hüküm sürdüğünü ortaya koydu. Ayrıca kadın ve erkekler arasında da eşitliğin bulunduğu Çatalhöyük’te insanların biyolojik akrabası olmayanlarla aynı evlerde yaşadığı ve beraber gömüldüğü, sembolizmin ve sanatın da çok geliştiği ortaya çıktı. Trene yetişmemiz gerektiğini de unutmadan Ören yeri kapanışına kadar Çatalhöyük’te tarihle başbaşa kalacağız.

Tarih, doğa, mimari, yaşam ve karnaval fotoğrafı ziyafeti yaşamak isterseniz,  sadece gözlerinize değil damaklarınıza da ziyafet yaşatmak isterseniz bize katılmak  için acele ediniz.

 • Ön kayıt için son tarih: 03 Mart 2019, Pazar
 • Kayıtların kesinleştirilmesi ve Kapora ödeme: 08 Mart 2019, Cuma

Haydi fotoğraf makinalarınızı alın ve bize katılın!

Bu gezimizi ve diğer gezilerimizi kulüp üyelerimiz ile misafirleri için düzenlemekteyiz. Seviyeli, samimi, dost canlısı üyelerden oluşan kulübümüze katılarak huzurlu, güvenli ve verimli fotoğraf gezilerimizde bizimle olmak isterseniz kulüp üyelik formumuzu doldurmanızı bekliyoruz.

Tüm gezilerimiz öncesinde, iletişim kolaylığı için o geziye özel whatsapp grubu oluşturmaktayız. Katılmak isteğinizi bize ilettiğinizde sizi de ilgili whatsapp grubumuza ekleyebiliriz.

Bize katılmak  için acele ediniz => WhatsApp 0 532 446 68 72

 • Bu gezimiz; Vezir Turizm (Tursab Belge No: A 1816) iş birliği ile yapılmaktadır.

Buluşma : Konya YHT Garı (04.04.2019, Perşembe, saat, 12:00)

 • İstanbul -Konya YHT: 04.04.2019, Perşembe, saat: 07:30’da kalkan YHT (Konya varıs: 11:46)
 • Ankara – Konya YHT: 04.04.2019, Perşembe, saat: 09:18’da kalkan YHT (Konya varıs: 10:48)

 

1. Gün (04.04.2019, Perşembe: Konya (Sille, Mevlana…)

 • Öğle Yemeği : Sille (Serbest)
 • Akşam Yemeği : Konya (Serbest)
 • Konaklama : Ormana (veya İbradi)

2.Gün (05.04.2019, Cuma: Ormana, Ürünlü, İbradi, Altınbeşik, Taşkent, Yerköprü Şelalesi

 • Kahvaltı : Otelde (Dahil)
 • Öğle Yemeği : Yolda (Serbest)
 • Akşam Yemeği : Yolda (Serbest)
 • Konaklama : Kızkalesi

3.Gün (06.04.2019, Cumartesi: Kızkalesi, Portakal Bahçeleri, Portakal Çiçeği Karnavalı, Adana ( Sabancı Merkez Cami, Tarihi Taş Köprü, Ulu Cami, saat Kulesi)

 • Kahvaltı : Otelde (Dahil)
 • Öğle Yemeği : Adana (Serbest)
 • Akşam Yemeği : Adana (Serbest)
 • Konaklama : Varda Köprüsüne yakın bölge (ya da Tarsus merkezde)

4.Gün (07.04.2019, Pazar: Varda Köprüsü, İvriz Kaya Kabartması, Lale Tarlası, Çatalhöyük

 • Kahvaltı : Otelde (Dahil)
 • Öğle Yemeği : Ereğli (Serbest)
 • Akşam Yemeği : Trende veya Evlerimizde (Serbest)
 • Konaklama : Evimizde
Dönüş Trenler:
 • Konya – İstanbul YHT: 07.04.2019, Pazar, saat: 17:40’da kalkan YHT (İstanbul varıs: 21:54)
 • Konya – Ankara YHT: 07.04.2019, Pazar, saat: 19:10’da kalkan YHT (İstanbul varıs: 20:38)

Eğitmen ve fotoğraf danışmanı : Şahin Dirican
Maliyet:

 • Bu bir kulüp gezisidir ve maliyetimiz sayımıza bağlı olarak değişmekte
 • Aşağıdaki maliyetler tamamen tahminidir. Sayımıza bağlı olarak gezi başlangıç tarihine yakın maliyet kesinleştirilmekte ve katılımcılara bilgi verilmektedir. Kesinleşen maliyetlerimiz genellikle tahmini maliyetimizden düşük olmaktadır. Maliyetler kesinleştiğinde katılımcılardan kapora istenmektedir. Tahmini maliyetlerimiz şöyle:
  • 13 ve üzeri olursak, 800,00 TL
  • 6-8 kişi olursak, 1000,00 – 1100,00 TL arası
  • Tek kişilik Oda farkı +200,00 TL
  • 4 yaş altı çocuklar ücretsiz (49.aydan itibaren yetişkin ücreti)
   • ayrı koltuk ve yatak istenirse Yetişkin ücreti
   • sadece araçta koltuk istenirse 400,00 TL
 • Sayımız midibüs ve otobüse uygun olursa maliyet düşüşü katılımcılara yansıtılacaktır.
 • Mümkün olduğunca 3 yıldız ve üzeri otellerde ya da temizliğine ve güvenli olduğuna inandığımız tarihi konaklarda konaklayacağız.
 • Maliyet Hesabına Dahil Edilenler:
  • Konya YHT Garından başlayarak sonuçlanan bölgedeki ulaşım (4 günlük yaklaşık 1500 km ulaşım)
  • 3 gece konaklama  (oda+kahvaltı)
  • Rehberlik
  • TURSAB Sigortası
  • Fotoğraf danışmanlığı
 • Maliyet Hesabına Dahil Edilmeyenler:
  • Konya’ya ulaşım (gezi başlangıç ve bitişi Konya YHT Garı’dır.
  • Öğlen ve akşam yemekleri
  • Yemeklerde alınacak içecekler
  • Kişisel harcamalar
  • Yöresel eğlence (müzik, halk oyunları)
  • Müze ve ören yeri girişleri, teleferik vs ücretleri
  • Yukarıda dahil olduğu belirtilmeyen tüm harcamalar
 • 1618 NOLU ZORUNLU SEYAHAT (Tursab) SIGORTASI KAPSAMIAcentenin iflası veya herhangi bir nedenle paket tur hizmetinin verilememesini kapsar. Sağlık sigortası değildir, tedavi masraflarını karşılamaz. (Özel sağlık sigortası misafire ait özel harcamadır)
 • Bu gezimiz; ticari amaçlı olmayan, kulüp üyelerimiz ile misafirlerinin katılımına açık, fotoğraf, kültür ve lezzet gezisidir.
 • Çocuklar katılabilir, ilk ve son gün dışında uzun olmayan araç yolculuklarımız var.
 • Fotoğraf amaçlı katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış, temel düzeyde fotoğraf bilgi ve deneyimine sahip olmaları beklenmektedir.
 • Fotoğraf makinelerinizi, tripod vb yardımcı ekipmanlarınızı, mevsime uygun giysilerinizi ve kullanmanız gereken ilaçlarınızı unutmayın.
 • Pilinizin dolu olduğunu kontrol ediniz, yedek pilinizi, şarj aletinizi ve hafıza kartlarınızı unutmayınız.
 • Bu gezi aynı zamanda bir uygulamalı fotoğraf atölyesi olup; gezi sırasında fotografik koşullar dikkate alınarak her türlü değişiklik yapılabilir.
 • Sayımıza bağlı olarak;bölgede otobüs, midibüs veya minibüs ile gezilecektir. 12 kişiden az talep olursa özel geziye dönüştürülebilir veya yükselen maliyete göre katılımcılarla birlikte karar verilir.

0 yorum

Grup bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2008 - 2019  Her Hakkı Saklıdır

WhatsApp chat

Sizin kimlik bilgilerinizle oturum açın

Oturum açma bilgilerinizi unuttunuz mu?