Lavanta Kokulu Salda Gölü ve Pamukkale Gezisi

Lavanta Kokulu Köyü biliyor musunuz?

Biz daha önce gitmiş ve güler yüzlü köy halkının misafiri olmuştuk. Dokusu bozulmamış bir köyde, misafirsever köy halkı ile sohbete, lavanta kokularına ve Salda Gölüne doyacağımız 2 gün ve Pamukkale’de 1 gün geçirmek için hazırlanıyoruz. Eminiz ki, büyük kentin ve hayatın sıkıntılarından uzakta, bu dünyada bulunabilecek cennet köşesinde 3 gün yaşamak ömrünüzü uzatacak ve yaşama sevincinizi coşturacaktır. Üstelik bu cenneti fotoğraflama fırsatı da bulacaksınız 🙂 Ve üstelik yolculukta da sizi yeni keşifler ve sürprizler bekliyor.
2018 yılında Cumhurbaşkanlığı seçim tarihinin planlarımızı bozması nedeniyle ertelediğimiz gezimizi bu yıl 3 gün olarak gerçekleştiriyoruz.

Cuma akşamı başladığımız yolculuğumuzun sürprizlerini sabahın ilk ışıklarıyla ulaşacağımız Kuladokya olarak da adlandırılan Kula Peribacaları ile başlatıyoruz. Sonrasında ise; Frigyalılardan kalan tarihi Clandıras Köprüsü, Uludere Kanyonu (Cam terası), Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş Blaundus Antik kenti rotasından, Çivril rotasından devam ederek yeraltının Pamukkalesi olarak da tanımlanan, içerisinde dikitler, sarkıtlar, travertenler, damla taşlar, havuz ve sarmaşık yosun gibi bitkiler bulunmakta olan Kaklık Mağarasına ulaşıyoruz. Öğleden sonra Pamukkale‘ye geçiyoruz.  Günün kalanını travertenlere ve Hierapolis Antik Kenti ( Nekropol, Domitian Kapısı, Sütunlu Cadde, Karbondioksit Havuzu, Cin Deliği, Tiyatro ) ne ayırıyoruz.

Akşam yemeği için bölgenin iyi otellerinden olan otelimize geçerek dinleniyor ve termal keyfi yapıyoruz.

2.Gün sabahı tekrar travertenleri fotoğraflayarak başlıyoruz ve  M.Ö. 3. yy.’ın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulmuş olan Laodikya ile devam ediyoruz. Sonrasında; “Türkiye’nin Maldivleri” olarak bilinen Salda Gölü’ne geçiyoruz. Salda Gölünde fotoğraf ve dileyenler için yüzme molası verdikten sonra ise lavanta kokulu köy yoluna giriyoruz. Yol boyunca lavanta tarlaları arasında bol fotoğraflı bir yolculuk yaparak gün batımı sonrası köydeki otelimize ulaşıyoruz. Lavanta tarlaları kenarındaki otelimizde rahatlatıcı bir uyku sonrası erkenden kalkarak sabah ışıklarıyla fotoğraf çekimi yapıp, lavanta kokusu eşliğinde kahvaltımızı yapıyoruz. Sonrasında kadınların bir köyü nasıl cennete dönüştürdüğüne şahitlik yapacağımız köy içerisinde gezecek ve köylülerle sohbet edeceğiz. Lavanta tarlaları arasında fotoğraf ziyafetimiz devam edecek, akşam üzeri köyden ayrılacağız. Gece yarısı olmadan İstanbul’a ulaşmayı hedefliyoruz.

Lotus Sanat’ın kurulduğu 2008 yılından bu yana, başkalarının gezilerini kopyalayıp izleyen değil, yeni rotalarda ve keşiflerde benzersiz fotoğrafların peşinde olduk. Sıradanın dışına çıkarak, çoğu grubun bizden öğrenip tekrar ettiği yerler yerine bizimle yeni rotalarda, doğru zamanda fotoğraf çalışmak isterseniz, fotoğraf gezilerimize bekleriz.

Bizimle fotoğraf gezilerine gelenler iyi biliyor: biz turistik amaçlı gezmiyoruz, tur düzenlemiyoruz, fotoğraf amaçlı olarak yolculuğa çıkıyoruz ve uygulamalı fotoğraf atölyesi (workshop) yürütüyoruz. Samimi ve dost canlısı fotoğraf gönüllüsü gruplarımızla; her an destek alıp, sorularınıza yanıt alabileceğiniz eğitmenlerimizle fotoğraf gezisine çıkmanın güven, huzur ve keyfini yaşamak isterseniz bize katılmanızı bekleriz.

Lavanta

Türkiye’de ekonomik anlamda sadece Isparta Keçiborlu yöresinde, Burdur Gölü kıyılarındaki Kuyucak, Kuşcular ve Çukurören köylerinde lavanta tarımı yapılmakta, bu yörelerin özellikle sulanmayan, kıraç ve eğimli arazilerine çok iyi uyum sağlamaktadır.

Lavanta bitkisi; 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Uçucu yağ bileşenlerinde en fazla linalool ve linalil asetat bulunmaktadır. Uçucu yağ kalitesi bu bileşenlerden linalil asetat oranına göre belirlenmektedir.

Lavanta ilk olarak 1975 yılında bir Gül Tüccarının bir Fransa ziyareti sonrası bölgeye getirilmiştir. Öncelikle lavanta üretimi gül bahçelerinin kenarlarında ve evlerin bahçelerinde süs ve hobi amaçlı başlamış ve 90’lı yıllardan sonra ticari olarak üretime geçilmiştir. Lavanta bölgede özellikle haziran ayı içerisinde çiçeklenmeye başlamakta, çiçeklenme kademeli olarak yaklaşık 45-50 gün sürmektedir. Çiçeklenme döneminde köy adeta mora boyanmış bir hal almaktadır.

İşte biz de, fotoğraf açısından etkileyici olacağı çiçeklenmenin zirve yaptığı dönemde lavanta kokulu vadiye ve köylere gidiyoruz. Ayrıca hasat zamanı da farklı fotoğraflar potansiyeli bulunmakta.

Salda Gölü

Maldivleri biliyor musunuz, peki? Duyduk, fotoğraflarını, filmlerini gördük hepimiz ve orada olma, fotoğraflama  arzusunu yoğun biçimde hissediyoruz, değil mi?

Salda GölüÖyleyse güzel haberimiz var: bu gezimizde Türkiye’nin Maldivleri olarak da tanımlanan Salda Gölü de rotamızda!

Salda Gölü, turkuaz renkli suyu ve beyaz kumsallarıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Mevsim itibariyle yüzmeye de uygun günlerde gidiyoruz ve mayolarınız hazır olsun. Keza Salda Gölünde fotoğraf çekimlerimizle birlikte, yüzme molası da yapacağız. Hayatınızın en keyifli yüzme deneyimlerinden birisine hazır olun!

Salda Gölü ve çevresi henüz doğallığını kaybetmemekle birlikte yoğun bir baskı altında. Üstelik son dönemde turistik cazibe merkezlerinden birisi olma riski de var. Çevresinde yaşanan talep sıçramasının Salda Gölünü de tehdit etmesi ihtimali yüksek. Çünkü sosyal medyada çokça görülmeye ve paylaşılmaya başlayan yörelerden olmaya başladı.

Laodikeia Antik Kenti

Helenistik kent, M.Ö. 3. yy.’ın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulmuştur. M.Ö. 130/129 yılında ise bölge tamamen Roma’ya (önce Cumhuriyet, sonra İmparatorluk) bağlanmıştır. Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birine sahip olan kent, Erken Bizans Dönemi’nde metropollük seviyesinde dini bir merkez haline gelmiştir. Laodikeia’da yapılan kazı çalışmaları, Erken Kalkolitik Dönem (Bakır Çağı, M.Ö. 5500’den M.S. 7. yy.’a kadar kesintisiz yerleşimlerin varlığını ortaya koymuştur.  Yaklaşık 5 kilometrekarelik alana yayılan Laodikeia’nın önemli ve günümüze kadar gelebilen yapıları içinde; Anadolu’nun en büyük stadyumu (ölçüleri 285×70 m.), 2 tiyatrosu, 4 hamam kompleksi, 5 agorası, 5 nymphaeumu, 2 anıtsal giriş kapısı, Bouleuterionu, tapınakları, Peristylli evleri, Latrina, kiliseleri ve anıtsal caddeleri sayılabilir. Laodikeia, Hıristiyanlık dünyası için çok önemlidir. Çünkü kent M.S. 4. yy.’dan itibaren Kutsal Hac Merkezi olma gibi dinsel bir özelliğe sahip olmuştur. Bu nedenle İncil’de adı geçen ve Laodikeia Kilisesi adına vahiy gönderilen bir kentte Laodikeia Kilisesi’nin ortaya çıkarılması, bu kutsallığı bir kat daha artırmaktadır. Kilise, Büyük Constantinus zamanında (M.S. 306-337), Hıristiyanlığın M.S. 313 yılında Milano Fermanı ile serbest olmasıyla birlikte yapılmıştır. Bu yönüyle Hıristiyanlık dünyasının en eski ve en önemli kutsal yapılarından biri olma özelliğini korumaktadır ve bu nedenle yapı bir hac kilisesidir.

Pamukkale

Pamukkale travertenleri; 400 bin yıl önce bir dizi depremle Büyük Menderes havzasında termal suların oluşturduğu bir doğa harikası. Pamukkale; her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği karbeyazı travertenleri, büyüleyici Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti ile ünlü.

Hierapolis Antik Kenti

Gerçeküstü güzelliğiyle Pamukkale’nin hemen yanı başında “Kutsal kent” anlamına gelen Hierapolis Antik Kenti yükseliyor. Hierapolis; hamamları, havuzları, gösterişli kent kapıları, amfi-tiyatrosu, gymnasiumu, tapınağı ve travertenleri ile görebileceğiniz en güzel antik kentlerimizden. Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine 1988’de girdi.

 • Hareket (12 Temmuz 2019, Cuma): Gece Yolculuğu

  • 22:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otopark önü
  • 22:15 E5 Bostancı Köprüsü
  • 22:25 E5 Kartal Köprüsü
  • 22:30 E5 Pendik Köprüsü
  • 22:35 E5 Tuzla Devlet Hastanesi Durağı
  • 05:00 Uşak (13.07.2019, Cumartesi sabah)

1. Gün (13 Temmuz 2019, Cumartesi): Kuladokya, Blaundus, Ulubey Kanyonu, Cilandıras Köprüsü,  Kaklık, Pamukkale, Hierapolis,

2. Gün (14 Temmuz 2019, Pazar): Travertenler, Salda Gölü, Lavanta Tarlaları

 • Konaklama: Kuyucak Köyü / Lavanta Villa
  • Yarım Pansiyon (HB) / Kahvaltı +akşam yemeği

3. Gün (15 Temmuz 2019, Pazartesi): Lavanta Kokulu Köy, Lavanta tarlaları

Dönüş: Gece 23.00 civarı İstanbul’a ulaşmayı amaçlıyoruz.

 • Eğitmen ve fotoğraf danışmanı : Şahin Dirican

Gezi Katılım Maliyetin;

 • 14-16 kişi arası olursak 750,00+KDV civarı (2 kişilik odada kişi başı)
 • 10-13 kişi arası olursak 790,00+KDV civarı (2 kişilik odada kişi başı)
 • Tek kişi farkı: +180,00 TL
 • 3 kişilik odada kişibaşı -50,00 TL indirimli
 • 0-5 yaş çocuklar ücretsiz ( araçta koltuk istenirse +400,00 TL)
 • 6-12 yaş çocuklar 100,00 TL ( araçta koltuk istenirse +400,00 TL)
 • Katılım maliyetine; ulaşım+ fotoğraf danışmanlığı + 2 gece konaklama (Oda+kahvaltı+akşam yemeği) +TURSAB  Sigortası +rehberlik dahil edilecektir.
 • Sayıya bağlı olarak maliyet değişirse katılımcılara bilgi verilecektir.
 • MüzeKart larınızı unutmayınız.
 • Bu gezimiz; Vezir Turizm (Tursab Belge No:A 1816) iş birliği ile yapılmaktadır.
 • Bu gezimiz; ticari amaçlı olmayan, kulüp üyelerimiz ile misafirlerinin katılımına açık, fotoğraf ve kültür gezisidir.
 • Çocuklar katılabilir, ilk ve son gün dışında uzun olmayan araç yolculuklarımız var.
 • Fotoğraf amaçlı katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış, temel düzeyde fotoğraf bilgi ve deneyimine sahip olmaları beklenmektedir.
 • Fotoğraf makinelerinizi, tripod vb yardımcı ekipmanlarınızı, mevsime uygun giysilerinizi ve kullanmanız gereken ilaçlarınızı unutmayın.
 • Pilinizin dolu olduğunu kontrol ediniz, yedek pilinizi, şarj aletinizi ve hafıza kartlarınızı unutmayınız.
 • Bu gezi aynı zamanda bir uygulamalı fotoğraf atölyesi olup; gezi sırasında fotografik koşullar dikkate alınarak her türlü değişiklik yapılabilir.
 • Sayımıza bağlı olarak; otobüs, midibüs veya minibüs ile gezilecektir. 10 kişiden az talep olursa özel geziye dönüştürülebilir veya yükselen maliyete göre katılımcılarla birlikte karar verilir.
0 yorum

Grup bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2008 - 2019  Her Hakkı Saklıdır

WhatsApp chat

Sizin kimlik bilgilerinizle oturum açın

Oturum açma bilgilerinizi unuttunuz mu?