Lavanta Kokulu Salda Gölü Gezisi (12-15 Temmuz 2019)

Lavanta Kokulu Köyü biliyor musunuz?

Biz daha önce gitmiş ve güleryüzlü köy halkının misafiri olmuştuk. Dokusu bozulmamış bir köyde, misafirsever köy halkı ile sohbete ve lavanta kokularına doyacağımız 2 gün ve Pamukkale’de 1 gün geçirmek için hazırlanıyoruz. Eminiz ki, büyük kentin ve hayatın sıkıntılarından uzakta, bu dünyada bulunabilecek cennet köşesinde 3 gün yaşamak ömrünüzü uzatacak ve yaşama sevincinizi coşturacaktır. Üstelik bu cenneti fotoğraflama fırsatı da bulacaksınız 🙂
2018 yılında seçim tarihinin planlaımızı bozması nedeniyle ertelediğimiz gezimizi bu yıl 3 gün olarak gerçekleştiriyoruz.

Cuma akşamı başladığımız yolculuğumuzu sabahın ilk ışıklarında lavanta kokulu köyde tamamlıyoruz. Sabah ışıklarının ve lavanta kokusunun sunacağı ziyafet sonrasında köy kahvaltısı yapıyoruz. Sonrasında kadınların bir köyü nasıl cennete dönüştürdüğüne şahitlik yapacağımız köy içerisinde gezecek ve köylülerle sohbet edeceğiz. Lavanta tarlaları arasında fotoğraf ziyafetimiz devam edecek, gün batımına kadar köyde kalacağız. Geceyi de köyde, köy evlerinde geçirmeyi ve sabah ışıkları ile tekrar fotoğraf çekimi yapmak istiyoruz.
2.günümüzü Türkiye’nin Maldivleri olarak tanınan Salda Gölü ile adını, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ten alan, UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan Afrodisias Antik Kentine ayırıyoruz. Salda Gölü’nde fotoğraf ve kısa yüzme molası vereceğiz. Konaklama için ve  travertenleri günbatımında fotoğraflamayı amaçlayarak Pamukkale‘ye geçiyoruz.
3.günümüzün ilk bölümünü travertenlere ve Hierapolis Antik Kenti ( Nekropol, Domitian Kapısı, Sütunlu Cadde, Karbondioksit Havuzu, Cin Deliği, Tiyatro ) ne ayırıyoruz. Sonrasında ise; Frigyalılardan kalan tarihi Clandıras Köprüsü, Uludere Kanyonu Cam terası, Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş Blaundus Antik kenti ve Eşme rotasından Kuladokya olarak da adlandırılan Kula Peribacaları’na geçiyoruz.

Lotus Sanat’ın kurulduğu 2008 yılından bu yana, başkalarının gezilerini kopyalayıp izleyen değil, yeni rotalarda ve keşiflerde benzersiz fotoğrafların peşinde olduk. Sıradanın dışına çıkarak, çoğu grubun bizden öğrenip tekrar ettiği yerler yerine bizimle yeni rotalarda, doğru zamanda fotoğraf çalışmak isterseniz, fotoğraf gezilerimize bekleriz.

Bizimle fotoğraf gezilerine gelenler iyi biliyor: biz turistik amaçlı gezmiyoruz, tur düzenlemiyoruz, fotoğraf amaçlı olarak yolculuğa çıkıyoruz ve uygulamalı fotoğraf atölyesi (workshop) yürütüyoruz. Samimi ve dost canlısı fotoğraf gönüllüsü gruplarımızla; her an destek alıp, sorularınıza yanıt alabileceğiniz eğitmenlerimizle fotoğraf gezisine çıkmanın güven, huzur ve keyfini yaşamak isterseniz bize katılmanızı bekleriz.

 • Ön kayıt için son tarih: 31 Mayıs 2019, Cuma, saat 18:00
 • Maliyetlerin ve kayıtların  kesinleştirilmesi, kapora ödeme: 10 Haziran 2019, Pazartesi

Ön Kayıt için : WhatsApp grubumuza katılabilir veya bize yazabilirsiniz (0 532 446 6872)

Lavanta

Türkiye’de ekonomik anlamda sadece Isparta Keçiborlu yöresinde, Burdur Gölü kıyılarındaki Kuyucak, Kuşcular ve Çukurören köylerinde lavanta tarımı yapılmakta, bu yörelerin özellikle sulanmayan, kıraç ve eğimli arazilerine çok iyi uyum sağlamaktadır.

Lavanta bitkisi; 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Uçucu yağ bileşenlerinde en fazla linalool ve linalil asetat bulunmaktadır. Uçucu yağ kalitesi bu bileşenlerden linalil asetat oranına göre belirlenmektedir.

Lavanta ilk olarak 1975 yılında bir Gül Tüccarının bir Fransa ziyareti sonrası bölgeye getirilmiştir. Öncelikle lavanta üretimi gül bahçelerinin kenarlarında ve evlerin bahçelerinde süs ve hobi amaçlı başlamış ve 90’lı yıllardan sonra ticari olarak üretime geçilmiştir. Lavanta bölgede özellikle haziran ayı içerisinde çiçeklenmeye başlamakta, çiçeklenme kademeli olarak yaklaşık 45-50 gün sürmektedir. Çiçeklenme döneminde köy adeta mora boyanmış bir hal almaktadır.

İşte biz de, fotoğraf açısından etkileyici olacağı çiçeklenmenin zirve yaptığı dönemde lavanta kokulu vadiye ve köylere gidiyoruz. Ayrıca hasat zamanı da farklı fotoğraflar potansiyeli bulunmakta.

Salda Gölü

Maldivleri biliyor musunuz, peki? Duyduk, fotoğraflarını, filmlerini gördük hepimiz ve orada olma, fotoğraflama  arzusunu yoğun biçimde hissediyoruz, değil mi?

Salda GölüÖyleyse güzel haberimiz var: bu gezimizde Türkiye’nin Maldivleri olarak da tanımlanan Salda Gölü de rotamızda!

Salda Gölü, turkuaz renkli suyu ve beyaz kumsallarıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Mevsim itibariyle yüzmeye de uygun günlerde gidiyoruz ve mayolarınız hazır olsun. Keza Salda Gölünde fotoğraf çekimlerimizle birlikte, yüzme molası da yapacağız. Hayatınızın en keyifli yüzme deneyimlerinden birisine hazır olun!

Salda Gölü ve çevresi henüz doğallığını kaybetmemekle birlikte yoğun bir baskı altında. Üstelik son dönemde turistik cazibe merkezlerinden birisi olma riski de var. Çevresinde yaşanan talep sıçramasının Salda Gölünü de tehdit etmesi ihtimali yüksek. Çünkü sosyal medyada çokça görülmeye ve paylaşılmaya başlayan yörelerden olmaya başladı.

Afrodisias

Afrodisias; adını aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’den alan Aphrodisias özellikle Roma çağında Aphrodithe tapınımı ile ünlenmiş antik bir kent olup, günümüzde de çok iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik yerlerinden biridir. Bu kent antikçağın önde gelen mimarlık, sanat, heykeltıraşlık ve tapınma merkezlerindendir. “Yunan-Roma dönemi mimari ve kent özelliklerini çok iyi yansıtan bir yerleşim yeri” olduğu için UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.  Antik Kentteki Afrodit Tapınağı İÖ 3. yüzyıla, kentin kendisi ise bir yüzyıl sonraya dayanıyor.

Pamukkale

Pamukkale travertenleri; 400 bin yıl önce bir dizi depremle Büyük Menderes havzasında termal suların oluşturduğu bir doğa harikası. Pamukkale; her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği karbeyazı travertenleri, büyüleyici Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti ile ünlü.

Hierapolis Antik Kenti

Gerçeküstü güzelliğiyle Pamukkale’nin hemen yanı başında “Kutsal kent” anlamına gelen Hierapolis Antik Kenti yükseliyor. Hierapolis; hamamları, havuzları, gösterişli kent kapıları, amfi-tiyatrosu, gymnasiumu, tapınağı ve travertenleri ile görebileceğiniz en güzel antik kentlerimizden. Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine 1988’de girdi.

 • Hareket (12 Temmuz 2019, Cuma): Gece Yolculuğu

  • 21:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otopark önü
  • 21:15 E5 Bostancı Köprüsü
  • 21:25 E5 Kartal Köprüsü
  • 21:30 E5 Pendik Köprüsü
  • 21:35 E5 Tuzla Devlet Hastanesi Durağı

1. Gün (13 Temmuz 2019, Cumartesi): Lavanta Tarlaları, Kuyucak Köyü

Konaklama: Köy (evler/ ve isteyenler Çadırda) / ya da Köye yakın otel

2. Gün (14 Temmuz 2019, Pazar): Lavanta Tarlaları, Salda Gölü, Afrodisias, Pamukkale

Konaklama: Pamukkale

3. Gün (15 Temmuz 2019, Pazartesi): Pamukkale, Hierapolis, Cilandıras Köprüsü, Ulubey Kanyonu, Blaundus, Kuladokya

Dönüş: akşam saatlerinde yolculuğa başlayarak gece 23.00 civarı İstanbul’a ulaşmayı amaçlıyoruz.

 • Eğitmen ve fotoğraf danışmanı : Şahin Dirican

Gezi Katılım Bedelinin;

 • 14-16 kişi arası olursak 700,00+KDV civarı
 • 10-13 kişi arası olursak 750,00+KDV civarı
 • Katılım maliyetine; ulaşım+ fotoğraf danışmanlığı + 2 gece konaklama (Oda+kahvaltı) +TURSAB  Sigortası dahil edilecektir.
 • Sayıya bağlı olarak maliyet değişirse katılımcılara bilgi verilecektir.
 • Bu gezimiz; Vezir Turizm (Tursab Belge No:A 1816) iş birliği ile yapılmaktadır.
 • Bu gezimiz; ticari amaçlı olmayan, kulüp üyelerimiz ile misafirlerinin katılımına açık, fotoğraf, kültür ve lezzet gezisidir.
 • Çocuklar katılabilir, ilk ve son gün dışında uzun olmayan araç yolculuklarımız var.
 • Fotoğraf amaçlı katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış, temel düzeyde fotoğraf bilgi ve deneyimine sahip olmaları beklenmektedir.
 • Fotoğraf makinelerinizi, tripod vb yardımcı ekipmanlarınızı, mevsime uygun giysilerinizi ve kullanmanız gereken ilaçlarınızı unutmayın.
 • Pilinizin dolu olduğunu kontrol ediniz, yedek pilinizi, şarj aletinizi ve hafıza kartlarınızı unutmayınız.
 • Bu gezi aynı zamanda bir uygulamalı fotoğraf atölyesi olup; gezi sırasında fotografik koşullar dikkate alınarak her türlü değişiklik yapılabilir.
 • Sayımıza bağlı olarak; otobüs, midibüs veya minibüs ile gezilecektir. 10 kişiden az talep olursa özel geziye dönüştürülebilir veya yükselen maliyete göre katılımcılarla birlikte karar verilir.
0 yorum

Grup bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2008 - 2019  Her Hakkı Saklıdır

WhatsApp chat

Sizin kimlik bilgilerinizle oturum açın

Oturum açma bilgilerinizi unuttunuz mu?