Mümkünlü (Taraklı) Gezisi

by Şahin Dirican

Taraklı; şimdilerde Mümkünlü olarak da tanınan, 4 Bin yıllık geçmişi ile Osmanlı sivil mimarisinin güzel örneklerini yaşatan, Yavaş Şehir (Cittaslow). Taraklı; betona yenik düşmemiş yüzlerce yıllık konakları, Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, el değmemiş doğası ve tertemiz havasıyla Osmanlı yadigarı şirin bir ilçe. Kasabanın Taraklı adını Osmanlı döneminde burada tarak üretilmesi nedeniyle aldığı kabul ediliyor. 

Taraklı Gezimizde de klasiğin dışına çıkıyor, tur şirketlerinin henüz Taraklı’nın adını ve yolunu bilmedikleri yıllardaki rotamıza köyleri, şelaleleri ve yaylaları ekliyoruz.
Rotamızın ilk durağı, Doğançay Şelalesi. Yol üzerindeki sabah kahvaltısı sonrasında Atatürk’ün bir gece konakladığı evin de bulunduğu köye ve Doğançay Şelalesine uğruyoruz. Sonrasında da doğal güzellikleri fotoğraflamak üzere kademeli akışıyla görsel şölen sunan Harkköy Şelalesine ve kanyon girişine geçiyoruz.

Öğle saatlerinde reklam filmindeki adıyla Mümkünlü‘ye yani
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde “bağları, tahta kaşık ve taraklarıyla hem meşhur hem mamur bir Osmanlı köyü” olan Taraklı‘ya geçiyoruz. Yöresel lezzetler ile öğle yemeğimizi ziyafete dönüştürdükten ve İlçenin restore edilen binalarından biri olan Kültür Evi’nde, kumaş dokuma aletlerini, çingenelerin yaptığı demir ve ferforje işlerini ve yöresel kıyafetleri gördükten sonra Taraklı gezimize devam ediyoruz.

Sivil mimarinin ilçedeki en güzel örneklerinden Çakırlar Konağı ve eski Vali Konağını ziyaret ediyoruz. Sonrasında Yavuz Sultan Selim’in Vezir-i Azamı Yunus Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Yunus Paşa Camii (Kurşunlu Camii), Camiinin merkezi sistemle alttan ısıtılmasında kullanılmış Tarihi Hamam’ı görerek, Yusuf Bey Mahallesi’ndeki 5 asırlık Tarihi Çınar Ağacı’nı ve Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar kullanılan Rüştiye Mektebi’ni gezilerinden sonra Karagöl Yaylasına hareket ediyoruz.

Karagöl yaylası yolunda tahta kaşık atölyeleri olan köye uğrayıp kaşık yapımını ve ustaları fotoğraflamayı hedefliyoruz. Samanlı Dağları’nın uzantısı olan yamaçlarda bulunan bin 100 metre rakımlı Karagöl Yaylası, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, çadır ve karavan kampı için çekici bir yayla. yayla, yamaç paraşütü için de ideal bir yayla. Ve biz yaylanın çiçekle bezenmeye başladığı günlerde oradayız.

Karagöl YaylasıMimari, yaşam ve doğa fotoğrafı ziyafeti yaşamak isterseniz,  bize katılmak  için acele ediniz.

 • Ön kayıt için son tarih: 01 Nisan 2019, Pazartesi
 • Kayıtların kesinleştirilmesi ve Kapora ödeme: 03 Nisan 2019, Çarşamba

Haydi fotoğraf makinalarınızı alın ve bize katılın!

Bu gezimizi ve diğer gezilerimizi kulüp üyelerimiz ile misafirleri için düzenlemekteyiz. Seviyeli, samimi, dost canlısı üyelerden oluşan kulübümüze katılarak huzurlu, güvenli ve verimli fotoğraf gezilerimizde bizimle olmak isterseniz kulüp üyelik formumuzu doldurmanızı bekliyoruz.

Tüm gezilerimiz öncesinde, iletişim kolaylığı için o geziye özel whatsapp grubu oluşturmaktayız. Katılmak isteğinizi bize ilettiğinizde sizi de ilgili whatsapp grubumuza ekleyebiliriz.

Bize katılmak  için acele ediniz => WhatsApp 0 532 446 68 72

TARAKLI GEZİ PROGRAMI

Hareket (06 Nisan 2019, Cumartesi )

 • 06:30 E5 Bakırköy/İncirli (Alfemo Önü)
 • 06:45 Mecidiyeköy (İETT Likör Durağı)
 • 07:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otopark önü
 • 07:10 E5 Kozyatağı Metro Çıkışı (İETT Durağı)
 • 07:15 E5 Bostancı Köprüsü (İETT Durağı)
 • 07:30 E5 Tuzla Devlet Hst. (İETT Durağı)
 • Saat 22:00 civarı İstanbul’a ulaşmayı hedefliyoruz.

MALİYET

Harkköy Şelalesi
 • Eğitmen ve fotoğraf danışmanı : Şahin Dirican
 • Gezi Katılım Bedelinin; 140,00 TL / 150,00 TL +KDV civarı olmasını bekliyoruz
 • Katılım maliyetine; ulaşım+ fotoğraf danışmanlığı + Milli Park Girişleri+TURSAB  Sigortası dahil edilecektir.
 • Maliyet Minibüs ile ve 12 kişilik grup olacağımız varsayımı ile hesaplanmaktadır. Sayıya bağlı olarak maliyet değişirse katılımcılara bilgi verilecektir.
 • Gezilerimize Kulübümüz üyeleri ile misafirlerini kabul etmekteyiz. Henüz üyemiz değilseniz görüşelim. Üyelik ücretsizdir.
 • Liste kesinleştikten sonra kapora talep edebiliriz.
 • Maliyet kesinleşen kişi sayısına bağlı olarak kesinleştirildiği ve sonrasında kapora talep edildiği için yapacağınız iptallerde kaporanız iade edilemeyecektir. Dilerseniz yerinize, kabul edebileceğimiz, başka birisini gönderebilirsiniz.

Bu gezimiz; Vezir Turizm (Tursab Belge No:A 1816) iş birliği ile yapılmaktadır.

Related Articles

Leave a Comment