Nemrut Dağı Fotoğraf Gezisi (22-23 Eylül 2018)

by Şahin Dirican

İlginize teşekkürler : KONTENJANIMIZ DOLMUŞTUR!

Nemrut Gezisi; Dünyanın 8.harikasında gün doğumunun ve gün batımının mutluluğunu yaşamak ve fotoğraflamak isteyenler için!

Doğu ve Batı Uygarlıklarının 2150 m. yükseklikteki muhteşem kesişme noktasında, yani Nemrut Dağında; en güzel gündoğumunu ve günbatımını fotoğraflamak isteyenler için düzenleniyor. Nemrut Dağı Milli Parkı; yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır.

Nemrut Dağı’na genellikle, GAP Turları kapsamında ve Adıyaman güzergahından çıkılmaktadır. Oysa; tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle önde gelen illerimizden olmasına karşın ulaşım olanakları nedeniyle fotoğraf gruplarınca pek bilinmeyen/gidilemeyen Malatya güzergahından da farklı ve fotoğraf dolu bir çıkış mümkün. Malatya’nın doğal, tarihi ve kültürel zenginliğini fotoğraflamayı da hedefleyerek (uçuş saatlerini ve maliyet düşüklüğünü de dikkate alıp) Nemrut Dağı gezimizi Malatya ve çevresi güzergahımızla gerçekleştireceğiz.

Amacımız, her zamanki gibi; fotoğraf arşivlerimizi zenginleştirmek ve uygulamalı olarak gezi fotoğrafçılığı  atölyesi gerçekleştirmek.

Bize katılmak isterseniz, 22-23 Eylül 2018 hafta sonuna başka plan yapmayınız.

Katılmak için Nemrut Gezisi Ön Rezervasyon Formunu, 10 Haziran 2018 tarihine kadar, doldurunuz.

Ön Kayıt için Tıklayınız

Nemrut Gezisi Planlanan Uçuşları :

 • Gidiş (22.09.2018, Cumartesi): Sabiha Gökçen – Malatya, saat 05:40 kalkışlı Pegasus Uçağı
 • Dönüş (23.09.2019, Pazar): ): Malatya- Sabiha Gökçen/ saat 23:30 kalkışlı Pegasus Uçağı

Önemli Not: Nemrut Dağı’nın denizden yüksekliği 2.000 metre ve yukarısındadır. Bu yolculuğumuz, yükselen hava basıncı ve azalan oksijen nedeniyle; sağlık sorunu olanlara, yaşlı ve yüksek irtifada yürümeye alışık olmayanlara uygun olmayabilir.

Bölgeden tur şirketiyle ve rehberlik hizmetiyle gerçekleştirmeyi planladığımız bu gezimizde de; turistik gezilerde uğranılmayan, girilemeyen bazı özel alanları da fotoğraflama imkanı bulabilecek, yerel yaşamla iç içe olabileceğiz. Bizimle fotoğraf gezilerine gelenler iyi biliyor: biz turistik amaçlı gezmiyoruz, fotoğraf amaçlı olarak yolculuğa çıkıyoruz ve uygulamalı fotoğraf atölyesi (workshop) yürütüyoruz. Samimi ve dost canlısı fotoğraf gönüllüsü gruplarımızla; her an destek alıp, sorularınıza yanıt alabileceğiniz eğitmenlerimizle fotoğraf gezisine çıkmanın güven, huzur ve keyfini yaşamak isterseniz bize katılmanızı bekleriz.

Planlanan Uçuşlar :

 • Gidiş (22.09.2018, cumartesi): Sabiha Gökçen -Malatya / saat 05:40 kalkışlı Pegasus Uçağı
 • Dönüş (23.09.2015, pazar): Malatya- Sabiha Gökçen/ saat 23:30 kalkışlı Pegasus Uçağı

Taslak Program:

 • 1.Gün (22 Eylül 2018, Cumartesi) :  Tohma Vadisi (Darende), Günpınar şelalesi, Levent Vadisi, Nemrut Dağı (günbatımı)

  Tohma Vadisinde kahvaltı ile başlıyoruz. Somuncu Baba Camii ve Darende müzesini geziyoruz.  Yedi minareleri görüyoruz. Bedesten, Türbeler, İbrahim Paşa hamamını görüyoruz. Günpınar şelalesini görüyoruz. Levent Vadisi’ne geçiyoruz. Seyir terasında Çay içip vadiyi geziyoruz. Cendere Köprüsü rotasından Nemrut Dağı’nın zirvesine ulaşıp, günbatımı ve arkasından mavi saat fotoğrafları çekmeyi hedefliyoruz. Akşam ya da duruma göre sabah erken ışıkla boyama ve yıldız fotoğrafları için uzun pozlamalar yapmayı planlıyoruz.

 • 2.Gün (23 Eylül 2018, Pazar) : Nemrut Dağı (gündoğumu), Arsemia (eski kale), Cendere, Karakuş, Arslantepe Höyüğü, Malatya Merkez

  2.günümüze güneşin doğuşunun en büyüleyici olduğu Nemrut Dağına tekrar çıkıyoruz. Sonrasında Cendere Köprüsü ve Karakuş Tümülüsü yolundan Kommagene Uygarlığının derinliklerini fotoğraflayarak Malatya merkezine dönüyoruz. Malatya Müzesini, Anadolu’nun en eki saray kompleksini de içinde bulunduran Arslantepe Höyüğünü, Battalgazi Kervansarayını, Ulu camiyi fotoğraflamayı hedefliyoruz. Malatya Merkezde dileyen arkadaşlarımız alış-veriş yapabilirler.
  Konaklama: Nemrut Dağına en yakın otellerin bulunduğu Kahta / Karadut Köyünde konaklayacağız.
 • Eğitmen ve fotoğraf danışmanı : Şahin Dirican
 • Kişibaşı tahmini maliyetin; 390,00 TL civarı olmasını bekliyoruz. Tek kişilik oda farkı 60,00 TL)
 • Maliyet hesabımıza dahil edilenler
  • Bölgedeki ulaşımlar (yukarıda önerilen uçuşlarla havaalanı transferi dahil)
  • 1 gece (oda+kahvaltı+akşam yemeği) konaklama
  • İlk gün kahvaltısı
  • TURSAB Zorunlu Sigortası
  • Fotoğraf eğitimi ve danışmanlığı
  • Yukarıda belirtilenler dışındaki tüm masraflar hariçtir.
  • Bu gezimizde …Turizm (TURSAB A- ….) ile işbirliği yapıyoruz.
 • Katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış, temel düzeyde fotoğraf bilgi ve deneyimine sahip olmaları beklenmektedir.
 • Fotoğraf makinelerinizi, tripod vb yardımcı ekipmanlarınızı, mevsime uygun giysilerinizi ve kullanmanız gereken ilaçlarınızı unutmayın.
 • Pilinizin dolu olduğunu kontrol ediniz, yedek pilinizi, şarj aletinizi ve hafıza kartlarınızı unutmayınız.
 • MüzeKartınız maliyetinizi düşerebilir.
 • Bu bir uygulamalı fotoğraf atölyesi olup; gezi sırasında fotografik koşullar dikkate alınarak her türlü değişiklik yapılabilir.
 • Nemrut Dağı’nın denizden yüksekliği 2.000 metre ve yukarısındadır. Bu yolculuğumuz, yükselen hava basıncı ve azalan oksijen nedeniyle; sağlık sorunu olanlara, yaşlı ve yüksek irtifada yürümeye alışık olmayanlara uygun olmayabilir. 
 • En fazla … kişilik  grup oluşturulacaktır. Bölgedeki transferlerimiz için … rezerve edilmiştir.

Doğu ve Batı Medeniyetlerinin, 2150 m. yükseklikte muhteşem bir piramitteki kesişme noktası, Dünyanın sekizinci harikası Nemrut, Yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır.

Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olmasıyla da ilgi çekmektedir. Her yıl binlerce insan gündoğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağına gelmektedir.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Nemrut Dağı, çevresindeki Kommagene Uygarlığı eserleri ile birlikte ülkenin önemli Milli Parklarından biridir. Nemrut Dağındaki dev heykeller ve tümülüs, Arsameia (Eski Kale), Yeni Kale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırları içerisinde yer alıyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız => Nemrut

Doğal,tarihi ve kültürel bereketi ile yüzlerce yıl boyunca tarih sayfalarında önemli bir yer edinen kayısı diyarı Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Havzası’nda yer almaktadır.

Malatya; İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde doğal geçişi sağlayan yol güzergâhında bulunur. Güneydoğu Torosların yüksek batı kısmını oluşturan sıradağlar, ilin güneyinde geniş yer kaplar. Bunlardan Beydağı 2544 metre, Bozdağ 2613 metre,Karadağ 2400 metre ve Kurudağ 2100 metre yüksekliktedir.Bu dağ sıralarının kuzeyinde Malatya Ovası uzanır.Kabaca üçgen şeklinde olan ovanın güney kenarını Güneydoğu Toroslar, doğu kenarını Fırat Nehri,batı kenarını ise Akçadağ ve Doğanşehir yaylalarının etekleri kuşatır.Bu büyük ovayı Tohma Suyu ikiye böler.Fırat, Tohma, Söğütlü, Sultansuyu, Beylerderesi Derme Suyu, Kuru Çay, Sürgü, Mamihan ve Şiro Çayı Malatya’nın belli başlı akarsularıdır. Malatya sınırlarında plato ve ovalar geniş yer tutar. Başlıca ovalar Malatya, Doğanşehir, İzollu, Akçadağ, Yazıhan, Mandıra, Distrik, Erkenek, Mığdı, Sürgü ve Çaplı Ovalarıdır.

Detaylı tanıtım için tıklayınız =>  Malatya

Related Articles

Leave a Comment