Pamukkale – Kula -Afrodisias Gezisi (03-06 Ekim 2014 / Kurban Bayramı)

by Şahin Dirican

Fotoğraf arşivinizde Pamukkale, Afrodisias, Aizonai, Acıgöl, Kızılsu, Kula, Buldan fotoğrafları var mı? Sonbaharın yumuşak ışığı ile Kurban Bayramı tatilini birleştireceğimiz zamanlamayla gezilecek bir programda arşivimizi zenginleştirmeye gidiyoruz.

Pamukkale GezisiÜlkemizin 2.büyük tuz gölü niteliğindeki Acıgöl ve ülkemizin en derin gölü olan, dünyada Mars özelliği gösteren 2 yerden birisi olan Salda Gölü ile başlayan ilk günümüzde Kaklık Mağarası ve Keloğlan Mağaralarını da fotoğraf gezimizin rotasına aldık. Antikçağın önde gelen mimarlık, sanat, heykeltıraşlık ve tapınma merkezlerinden olan ve fotografik açıdan zenginlikler sunan Afrodisias Antik kenti ve müzesinde ilk günümüzün fotoğraf bölümünü tamamlıyoruz. Pamukkale’deki (erken davranıp rezervasyonumuzu yapabilirsek) otelimizde kaplıca sularının rahatlatıcılığı eşliğinde güzelce dinleniyoruz.

Pamukkale-Kula-Afrodisias-Aizonai Gezisinin 2.gününde; dünyada benzeri az bulunan Pamukkale travertenlerini, Hieropolisi ve çevresini fotoğraflarken travertenler üzerinde sıcacık akan suyun da keyfini çıkaracağız.

Fotoğraf gezimizin 3.gününe Kızılsu ile başlıyoruz. Aynı zamanda İstanbul’a dönüş rotamızı da başlatarak beziye ünlenen Buldan’a ve sonra da mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile öne çıkan Kula’ya geçiyoruz. Öğle yemeğimizi de Kula’nın yöresel lezzetlerini tadarak ziyafete dönüştürüp, Frigya’ya ait Aizanitis’in başkenti olan Aizonai Antik kentine geçiyoruz. Aizanoi;  Zeus Tapınağı, Stadyum-Tiyatro kompleksi ve Macellum ile Roma döneminin en önemli kentlerinden birisidir.

Bize katılmak  için acele ediniz => ÖN KAYIT için tıklayınız!

 • Ön kayıt için son tarih: 27 Eylül 2014
 • Kayıtların kesinleştirilmesi ve Kapora ödeme:  29 Eylül 2014

Linkler:

 • Pamukkale ve çevresi hakkında detaylı bilgi için => http://www.pamukkale.gov.tr/tr/
 • Acıgöl hakkında detaylı bilgi için => http://tr.wikipedia.org/wiki/Ac%C4%B1g%C3%B6l_(G%C3%B6ller_Y%C3%B6resi)
 • Salda Gölü hakkında detaylı bilgi için => http://www.saldagolu.com/
 • Kaklık ve Keloğlan Mağaraları hakkında detaylı bilgi için => http://www.pamukkale.gov.tr/tr/content.asp?id=661
 • Afrodisias hakkında detaylı bilgi için => http://www.aydinkulturturizm.gov.tr/TR,64400/afrodisias.html
 • Buldan hakkında detaylı bilgi için => http://www.buldan.bel.tr/index.php?option=com_content&view=category&id=45&Itemid=78
 • Kula hakkında detaylı bilgi için => http://www.kula.bel.tr/besibiryerde-turizm.aspx
 • Aizonai hakkında detaylı bilgi için =>http://tr.wikipedia.org/wiki/Aizanoi

[tab]
[tab_item title=”PROGRAM”]

 1.Gün: Hareket (03 Ekim 2014, Cuma )

 • 21:30 E5 Bakırköy/İncirli (Alfemo Önü)
 • 21:45 Mecidiyeköy (Teknosa Yanı)
 • 22:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi önü
 • 22:10 E5 Bostancı Köprüsü
 • 22:20 E5 Kartal Köprüsü
 • 22:30 E5 İçmeler Köprüsü

2.Gün (04 Ekim 2014, Cumartesi) :

Dinar ile Denizli’nin Çardak ilçesi arasında bulunan ve yüksek sodyum sülfat oranıyla Tuz Gölü’nden sonra Türkiye’nin en tuzlu gölü olan Acıgöl’den başlıyoruz. Acıgöl, özellikle,  tuz ve renkli manzara fotoğrafları yanı sıra kuş cenneti olmasıyla da dikkat çekmekte.

Acıgöl deki fotoğraf molamızdan sonra, 2002 yılında turizme açılmış olan, sarkıt ve dikitleriyle ünlü, Kaklık Mağarası’na ulaşıyoruz. Mağara fotoğrafları sonrasında ise Afrodisias Antik kentine ulaşmak üzere Tavas-Geyre güzergahından ilerliyoruz. Adını aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’den alan Aphrodisias; özellikle Roma çağında Aphrodithe tapınımı ile ünlenmiş antik bir kent olup, günümüzde de çok iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik yerlerinden biridir. Biz fotoğrafçılar açısından bir diğer özelliği ise ülkemiz fotoğrafının önemli ismi Ara Güler’in fotoğraflarıyla keşfedilmiş olmasıdır. Antik kentin ziyaret saati dolduğunda ise Pamukkale’ye geçiyoruz (Konaklama: Pamukkale).

3.Gün  (05 Ekim 2014, Pazar):

Dünyada benzeri sadece İtalya’nın Travertino isimli kasabasında görülebilen, bembeyaz dokusuyla görenleri kendine hayran bırakacak Pamukkale’deyiz. Burada yürüyüşe izin verilen teraslarda gezerken Denizli ovasına hâkim travertenlerde çekeceğiniz çarpıcı fotoğraflar, güzel bir gezinin anıları olmanın çok ötesinde olacak. Antik çağda kutsal havuz olarak bilinen ve suyunun birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen sütunlu havuzu geziyoruz. Buradan sonra kısa bir yürüyüşle ulaşacağımız Apollon Tapınağı ve onun yanında yer alan, antik çağda Cehennemin giriş kapısı olarak bilinen Plutoium yani cin deliğini görüyor ve fotoğraflıyoruz. Ayrıca; Anadolu’nun en iyi koruna gelmiş tiyatrolarından olan Hierapolis tiyatrosunu ziyaret ediyoruz.  Antik şehrin ana caddesinde Domityanus kapısı ve Latrin binası, fotoğraf molası vereceğimiz yerler arasında. Aynı zamanda, şehir surları dışında kalan hamam binası ve Anadolu’nun en büyük Nekropolünü ziyaret ediyoruz (Konaklama: Pamukkale).

4.Gün  (06 Ekim 2014, Pazartesi):

Sabah kahvaltısı sonrasında Karahayıt köyünde, bölgede sadece bu mevkiden çıkan ve içerisinde demir barındırmasından dolayı havayla temas edince kızıl bir renk alan Kızılsuyu ziyaret ediyoruz. Kızılsu’daki fotoğraf molamızın ardından beziyle ünlü Buldan’a geçiyoruz. Buldan bezi dokuma atölyeleri ve çarşısında fotoğraf çekimlerimizi tamamlayarak ünlü evlerini fotoğraflamak üzere Kula’ya geçiyoruz. Kula’da 880 adet birinci dereceden olmak kaydı ile toplamda 3000 adet tarihi yapı yer alıyor. Öğle yemeği ve fotoğraf ziyafeti sonrası Kapadokya’daki peribacalarına benzer peribacaları ile volkanik tepeleri fotoğraflayarak Aizonai Antik kentine ulaşıyoruz.

AİZANOİ Antik Kentinde; M.S. II.yy‘ da İmparator Hadrian döneminde yapımına başlanmış, dünyada ZEUS adına yapılmış tapınakların en sağlamı olan ZEUS TAPINAĞI, M.S. II. yy‘ ın ikinci yarısında tahıl pazarı olarak kullanılmış dünyanın ilk borsası ANTİK BORSA, SÜTUNLU CADDE, yapımına M.S. 1.yy‘ da başlanmış ve aralıklarla III. yy‘ a kadar sürmüş olan STADYUM VE ANTİK TİYATRO, ROMA KÖPRÜSÜ, MOZAİKLİ HAMAM, ODEON görüldükten sonra İstanbul’a hareket.

Gece yarısı İstanbul’a ulaşmayı hedefliyoruz.

[/tab_item]

[tab_item title=”Detaylar-Maliyet”]

 • Eğitmen ve fotoğraf danışmanı : Şahin Dirican
 • Tahmini maliyet; kişibaşı, ( ulaşım+2 gece oda+2 kahvaltı)
  • 16 kişilik Mercedes Sprinter ile 340,00 TL ile 380,00 TL arası
  • Tahmini maliyetimiz 12-16 kişi olacağımız varsayılarak hesaplanmıştır.

[/tab_item]
[tab_item title=”Notlar”]

 • Katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış, temel düzeyde fotoğraf bilgi ve deneyimine sahip olmaları beklenmektedir.
 • Fotoğraf makinelerinizi, tripod vb yardımcı ekipmanlarınızı, mevsime uygun giysilerinizi ve kullanmanız gereken ilaçlarınızı unutmayın.
 • Pilinizin dolu olduğunu kontrol ediniz, yedek pilinizi, şarj aletinizi ve hafıza kartlarınızı unutmayınız.
 • Bu bir uygulamalı fotoğraf atölyesi olup; gezi sırasında fotografik koşullar dikkate alınarak her türlü değişiklik yapılabilir.
 • En fazla 16 kişilik grup oluşturulacaktır. 12 kişiden az talep olursa özel geziye dönüştürülebilir.

[/tab_item]
[/tab]

Related Articles

Leave a Comment