Sivas-Kemaliye-Erzincan Gezisi (28 Nisan – 01 Mayıs 2018)

by Şahin Dirican

Özel Geziye Dönüştürüldü

Doğal ve tarihi güzellikleriyle göz kamaştıran fakat çok istenilmesine rağmen, uzak olduğu için gidilemeyen Sivas-Divriği-Kemaliye-Erzincan rotasına çıkıyoruz.

Selçukluların kültür merkezlerinden olan ve Kurtuluş Savaşımızda önemli değeri olan Sivas’ta; Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi, Sivas Kongresi Binası, Gök Medrese, Eğri minaresiyle görenleri hayrete düşüren ve hala bu minarenin kullanıldığı Ulu Camii ve Taşhan fotoğraflamayı planladığımız eserler. Ayrıca; tarihi çarşısını, el sanatlarını görmek, fotoğraflamak istiyoruz.

Fotoğrafçıların, namaz kılan insan figürü ile tanıdıkları, Selçuklulardan ülkemize miras kalan ve Unesco’nun dünya mirası listesine alarak koruma altına aldığı, geometrik stiller ve bitkisel bezemelerin üç boyutlu görsellikle günümüze ulaştığı taş bezemelerden oluşan Divriği Ulu Camii ile Daruşşifası’nı ve Divriği sivil mimari örneklerinden biri olan Ayanoğlu Konağını görüp fotoğraflayacağız.

Şifalı suları ve havuzlarında ki doktor balıkları ile ünlü Kangal Kaplıcalarını da görüp fotoğraflamayı istiyoruz.

Eğin olarak bildiğimiz Kemaliye’de; Ahmet Kutsi Tecer’in ‘’Orda bir köy var uzakta’’ şiirini yazdığı, tarihi hayatın ve köy yaşamının bozulmadan günümüze kadar geldiği, sit alanı ilan edilmiş olan Apcağa Köyünü ve yöre evlerini gezip fotoğraflayacağız. Karasu Nehri üzerinde bulunan ve dünyanın en büyük kanyonlarından bir tanesi olan Karanlık Kanyon’u da görüp, fotoğraflayacağız. Kemaliye merkezinde Kent Müzesi, Taşdibi Mahallesi, Mani Yolu, Zincirli Kaya,Lökhane göreceğimiz yerler arasında. Ve elbette Bebik Kahvesi içip yöresel ürünler almayı unutmayız.

Erzincan’da; Urartular’ın kalabilen en sağlam şehir kalıntılarının bulunduğu Altıntepe Höyüğü, Kemah Kalesi, Erzincan Kalesi, cami ve külliyeleri gezip, fotoğraflayıp bakırcıları ve diğer el sanatları işliklerini ziyaret edeceğiz.

Lotus Sanat’ın kurulduğu 2008 yılından bu yana, başkalarının gezilerini kopyalayıp izleyen değil, yeni rotalarda ve keşiflerde benzersiz fotoğrafların peşinde olduk.

Sıradanın dışına çıkarak, çoğu grubun bizden öğrenip tekrar ettiği yerler yerine bizimle yeni rotalarda, doğru zamanda fotoğraf çalışmak isterseniz, fotoğraf gezilerimize bekleriz.

Bizimle fotoğraf gezilerine gelenler iyi biliyor: biz turistik amaçlı gezmiyoruz, tur düzenlemiyoruz, fotoğraf amaçlı olarak yolculuğa çıkıyoruz ve uygulamalı fotoğraf atölyesi (workshop) yürütüyoruz. Samimi ve dost canlısı fotoğraf gönüllüsü gruplarımızla; her an destek alıp, sorularınıza yanıt alabileceğiniz eğitmenlerimizle fotoğraf gezisine çıkmanın güven, huzur ve keyfini yaşamak isterseniz bize katılmanızı bekleriz.

 • Özel Geziye dönüştürülmüştür, form doldurmadan önce bizimle görüşünüz.

Ön Kayıt için : FORMU DOLDURUNUZ

SİVAS Tanıtımı: http://www.sivaskulturturizm.gov.tr/Eklenti/10173,sivas-gezi-rehberi.pdf?0

 • Gidiş:
  • Uçakla: 28.04.2018, Cumartesi, saat 06.30 Pegasus (….) / Sabiha Gökçen-Sivas
  • Trenle: 27 Nisan 2018, cuma, saat 18:00 Doğu Ekspresi ile Ankara- Sivas
  • Ya da isteyenler bu saatlere uygun otobüsle ulaşabilir Sivas’a
 • Dönüş:
  • Uçakla:
   • 01.05.2018, Salı, saat 14.50 Pegasus (….) Erzincan-İstanbul
   • veya 01.05.2018, Salı, saat 22.10, Pegasus (….) Sivas-İstanbul
  • Trenle: 01 Mayıs 2018, Salı, saat 22.18, Doğu Ekspresi ile Sivas- Ankara
  • Ya da isteyenler bu saatlere uygun otobüsle de dönebilirler

1.GÜN :28.04.2017, Cumartesi : Sivas il merkezi, Kangal

Konaklama: Divriği

2.GÜN :29.04.2017, Pazar : Divriği

Konaklama: Kemaliye

3.GÜN :30.04.2017, Pazartesi: Kemaliye

Konaklama: Erzincan

4.GÜN :01.05.2017, Salı : Erzincan

Eğitmen ve fotoğraf danışmanı : Şahin Dirican
Maliyet: Bu gezimizi özel gezi formatında gerçekleştiriyoruz. Sayımıza bağlı olarak araç kiralayacağız ve maliyetleri paylaşacağız.

 • Tahmini Maliyetin; bölgedeki ulaşım (4 günlük araç+ havaalanı transferi) + 3 gece otel (oda+kahvaltı)+fotoğraf danışmanlığı dahil 650,00 TL civarı olacağını hesaplıyoruz.
 • Lezzet seçeneklerinin çokluğunu ve maliyetlerin tercihlere göre değişebileceğini dikkate alarak kahvaltı dışı yeme-içme hususunu serbest bırakıp, rahat davranmış olacağız.
 • Bu gezimiz; ticari amaçlı olmayan, kulüp üyelerimiz ile misafirlerinin katılımına açık, fotoğraf, kültür ve lezzet gezisidir.
 • Fotoğraf amaçlı katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış, temel düzeyde fotoğraf bilgi ve deneyimine sahip olmaları beklenmektedir.
 • Fotoğraf makinelerinizi, tripod vb yardımcı ekipmanlarınızı, mevsime uygun giysilerinizi ve kullanmanız gereken ilaçlarınızı unutmayın.
 • Pilinizin dolu olduğunu kontrol ediniz, yedek pilinizi, şarj aletinizi ve hafıza kartlarınızı unutmayınız.
 • Bu gezi aynı zamanda bir uygulamalı fotoğraf atölyesi olup; gezi sırasında fotografik koşullar dikkate alınarak her türlü değişiklik yapılabilir.
 • Sayımıza bağlı olarak;bölgede otobüs, midibüs veya minibüs ile gezilecektir. 12 kişiden az talep olursa özel geziye dönüştürülebilir veya yükselen maliyete göre katılımcılarla birlikte karar verilir.

Related Articles

Leave a Comment

WhatsApp chat