Urfa ve Gaziantep Gezisi

by Şahin Dirican

Özel geziye dönüştürülmüştür.
*****

Urfa ve Antep gezimiz ile ülkemizin kültür ve tarih zenginliğinin en önemli 2 şehrine, Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en büyük 2 şehrine ve özellikle lezzetin 2 başkentine gidiyoruz.

Peygamberler şehri olarak da bilinen, kuruluşu İdris Peygambere kadar uzatılabilen, Göbeklitepe kazılarıyla dünya tarihi bilgimizi değiştiren Şanlıurfa ile başlayacak ve Gaziantep ile tamamlayacağız gezimizi. Bu gezimizde; tarih, kültür, doğa ve lezzet peşinde olacağız.

İnsanoğlunun ilk tapınağını yaptığı, yerleşik yaşama geçtiği, tarım yaptığı topraklar burası, bir başka deyişle “her şeyin başladığı yer”…Tapınakların, kiliselerin, camilerin kentidir Şanlıurfa. Çarşıların, ticaretin, bereketli toprakların, yurdudur. Çarşılarında dolaşılırken Ortaçağ’ın kokusu hala hissedilen, binlerce yıllık efsanelerin kentidir Urfa. Hz. Adem’in çiftçilik yaptığı, Hz.İbrahim, Hz.Eyyüp, Hz. Şuayb, Hz.Yakup, Hz.Elyasa gibi peygamberlerin yaşadığı yerdir Urfa…Kimlere ev sahipliği yapmamış ki? Asurlular, Makedonya Krallığı, Romalılar, Osmanlılar… Binlerce yıl boyunca, birbirinden çok farklı, renkli kültürlere ev sahipliği yapmış.

 • 1.Gün: GAP Havaalanında bizi karşılayacak aracımızla; insanlık tarihi adına şimdiye kadarki tüm bilgilerin tekrar gözden geçirilmesine sebep olan, arkeolojik olarak Çanak Çömlek Öncesi Neolitik A Dönemine (M.Ö 9.600 – 7.300) tarihlenen Dünya’nın İlk Tapınağı Göbeklitepe’ ye geçiyoruz.

Göbeklitepe’den sonra; Medeniyetlerin Doğduğu ve Buluştuğu Kent anlamına gelen Harran‘a geçiyoruz. Harran, dünyanın ilk üniversitelerinden birine sahip ilim ve irfanın merkezidir. Harran; ünlü Tıp ve Matematik bilgini Sâbit bin Kurrâ’nın; dünyadan aya olan uzaklığı ilk olarak doğru hesaplayan ünlü astronomi bilgini El-Battanî’nin; atomun ve cebir ilminin mucidi sayılan Cabir bin Hayyan’ın; ünlü din bilgini Şeyhü’l İslam İbn-i Teymiyye gibi birçok bilim adamının yetiştiği ve ders verdiği okul..Türkiye’de İslam mimarisinde yapılmış en eski cami olan Harran Ulu Cami, dünyanın en eski üniversitesinin kalıntıları, Harran’la özdeşleşen Kümbet Evleri, Harran Kalesi görüp fotoğraflayacaklarımız arasında. Kümbet evlerden birisinde mola vererek hem mimari ve kültürel detayları öğreneceğiz hem de dinleneceğiz.

Harran dönüşünde; “Nemrut’un Tahtı” ya da “Cin Değirmeni” olarak da bilinen Deyr Yakup (Yakup Manastırı)’na uğrayarak açık hava müzesi olan Urfa Merkezine geçeceğiz. Şanlıurfa şehrinin tarihi ve kültürel merkezi durumundaki bölgede ünlü Urfa lezzetleriye bir ziyafet bizi bekliyor. Yemek sonrası; Üç semavi dinin atası olarak kabul edilen Hz.İbrahim’in doğduğu mağara ve Mevlid-i Halil Camii, Halil-ür Rahman Gölü (Balıklıgöl), Aynzeliha (Zeliha Gölü), Urfa Kalesi, Kapalıçarşı, Tarihi Gümrük Han ve çevresi, Kurtuluş Müzesi (Mahmut Nedim Konağı), Fırfırlı Cami (Oniki Havari Kilisesi),  Selahaddin-i Eyyubi Camii (Aziz Johannes Prodromos Addai Kilisesi),  Hüseyniye Çarşıları (Bakırcılar Çarşısı), Dabakhane, Meclis Evi görüp fotoğraflamayı planladıklarımız. Tarihi sokaklarda özgün mimarinin, kültürel zenginliklerin keşfine çıkacağız. Akşamında ise dileyen arkadaşlarımızla Sıra Gecesine katılabiliriz.

 • 2.Gün sabahı güzel bir kahvaltı sonrası;  sahip olduğu 74.000 eser sayısı ile Türkiye’nin 5. büyük müzesi olan, dünyanın eski heykelini de görebileceğimiz Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve savaşçı Amazon Kadınlarının da resmedildiği, dünyanın en kıymetli mozaikleri olarak tanımlamakta olan Halepli Bahçe Mozaiklerinin sergilendiği Halepli Bahçe Mozaik Müzesini gezeceğiz.

Müze gezilerimiz sonrası;Birecik Barajı’nın göl suları altında kalmasıyla dikkatleri çeken ve tarihi önemi anlaşılan, ‘siyah gülü’ simgeleşen Halfeti yoluna çıkacağız. Yol üzerinde; Birecik kalesini ve koruma altındaki Kelaynakları göreceğiz. Halfeti’de ise tekne gezisi yaparak sular altında kalan Savaşan Köyünü ve Rumkale’yi göreceğiz. Halfeti’den sonra ise Gaziantep’in tarihi zenginliğine ve turistik potansiyeline dikkat çekilmesini sağlayan ünlü Zeugma Mozaiklerinin de çıkarıldı Belkıs/Zeugma Antik kentine uğrayarak Gaziantep Merkezdeki Zeugma Müzesine geçmeyi hedefliyoruz..

 • 3.Günümüze müzeler kentine dönüşen Antep’te başlıyoruz. Antep kalesi ve çevresine yoğunlaşacağız. El sanatlarını, Antep evlerini, tarihi sokakları, tarihi çarşıları, camileri ile büyüleneceğimiz bir gün bizi bekliyor. Kebaplar ve elbette tatlılar başımızı döndürecektir. Ama öğle yemeği için, kebaptan anlayanların önerdiği Kebabçı Halil Usta’da olmayı, çarşı içinde sıcak baklava yemeyi ve ünlü Tahmis Kahvesinde menengiç kahvesi içmeyi hedefliyoruz.

Lotus Sanat’ın kurulduğu 2008 yılından bu yana, başkalarının gezilerini kopyalayıp izleyen değil, yeni rotalarda ve keşiflerde benzersiz fotoğrafların peşinde olduk. Sıradanın dışına çıkarak, çoğu grubun bizden öğrenip tekrar ettiği yerler yerine bizimle yeni rotalarda, doğru zamanda fotoğraf çalışmak isterseniz, fotoğraf gezilerimize bekleriz.

Bizimle fotoğraf gezilerine gelenler iyi biliyor: biz turistik amaçlı gezmiyoruz, tur düzenlemiyoruz, fotoğraf amaçlı olarak yolculuğa çıkıyoruz ve uygulamalı fotoğraf atölyesi (workshop) yürütüyoruz. Samimi ve dost canlısı fotoğraf gönüllüsü gruplarımızla; her an destek alıp, sorularınıza yanıt alabileceğiniz eğitmenlerimizle fotoğraf gezisine çıkmanın güven, huzur ve keyfini yaşamak isterseniz bize katılmanızı bekleriz. Gezilerimiz kulüp üyeleri ile misafirlerinin katılımına açık olduğu için öncelikle kulüp üyemiz olmalısınız!

 • Ön kayıt için son tarih: 30 Eylül 2018, Pazar, saat 24:00
 • Maliyetlerin ve kayıtların  kesinleştirilmesi, kapora ödeme: 04 Ekim 2018, Cuma

Ön Kayıt için:  FORMU DOLDURUNUZ

Detaylı bilgi isteyenler için bazı linkler:

 • Gidiş ve Buluşma: 1 Aralık 2018 cumartesi, saat: 06.00 Pegasus SAV-Şanlıurfa uçağı ile gidiş
 • Dönüş:3 aralık 2018 pazartesi, saat 21:30 Gaziantep-SAV (pegasus)

1.Gün (01.12.2018, Cumartesi): Göbeklitepe, Harran, Şanlıurfa

 •   Öğle Yemeği: Şanlıurfa (Serbest)
 •  Akşam Yemeği: Şanlıurfa (Serbest/ isteyenler için Sıra Gecesi)
 •  Konaklama: Şanlıurfa

2.Gün (02.12.2018, Pazar): Şanlıurfa Müzesi, Birecik, Halfeti (+tekne gezisi), Belkıs, Zeugma Mozaik Müzesi

 •  Kahvaltı: Otelde (Maliyete Dahil)
 •  Öğle Yemeği: Yol üzeri (Hariç)
 •  Akşam Yemeği: Gaziantep (Serbest)
 •  Konaklama: Gaziantep

3.Gün (03.12.2018, Pazartesi): Gaziantep

 •  Kahvaltı: Otelde (Maliyete Dahil)
 •  Öğle Yemeği: Gaziantep (serbest)
 •  Akşam Yemeği: Gaziantep (serbest)
 •  Konaklama: Evlerimizde
 • Eğitmen ve fotoğraf danışmanı : Şahin Dirican

Gezi Katılım Bedelinin; /700,00 TL +KDV civarı olmasını bekliyoruz

 • Katılım maliyetine; ulaşım (Şanlıurfa ve Gaziantep) + fotoğraf danışmanlığı + 2 gece konaklama (OK) +ilk sabah kahvaltısı+Pofesyonel rehberlik+TURSAB  Sigortası dahil edilecektir.
 • Maliyet 16 lık Minibüs ile ve 12 kişilik grup olacağımız varsayımı ile hesaplanmaktadır. Sayıya bağlı olarak maliyet değişirse katılımcılara bilgi verilecektir.
 • Gezilerimize Kulübümüz üyeleri ile misafirlerini kabul etmekteyiz. Henüz üyemiz değilseniz görüşelim.
 • Bu gezimizde TURSAB Yetkili A Acentası Vezir Turizm  (A1816) ile çalışıyoruz.
 • Fotoğraf amaçlı katılanların temel fotoğraf eğitimi almış, temel düzeyde fotoğraf bilgi ve deneyimine sahip olmaları beklenmektedir.
 • Fotoğraf makinelerinizi, tripod vb yardımcı ekipmanlarınızı, mevsime uygun giysilerinizi ve kullanmanız gereken ilaçlarınızı unutmayın.
 • Pilinizin dolu olduğunu kontrol ediniz, yedek pilinizi, şarj aletinizi ve hafıza kartlarınızı unutmayınız.
 • Bu bir uygulamalı fotoğraf atölyesi olup; gezi sırasında fotografik koşullar dikkate alınarak her türlü değişiklik yapılabilir.
 • Mevsim itibariyle yağmur ve hatta (umarız) kâr yağışı olabilir. Dolayısıyla yağışlar gezinin iptaline veya geziden vazgeçilmesine yeterli sebep olamaz.

Related Articles

Leave a Comment